„Po dnešním dni známe finální verdikt a nemusíme s marnou nadějí v očích vzhlížet k Bruselu. Začínáme od nuly, okamžitě tedy zahájíme činnost odborné komise, jejíž vznik jsem avizoval již na minulém zasedání pražského Zastupitelstva. Jejím stěžejním úkolem bude odborná diskuse, výběr a příprava nejvhodnějšího řešení projektu Ústřední čistírny odpadních vod bez finanční účasti fondů EU,“ uvedl primátor Bohuslav Svoboda.
„Již několik týdnů předem jsme opakovaně deklarovali, že naděje na získání dotace je velmi malá, ale do poslední chvíle jsme se snažili nepříznivý stav zvrátit, což se nakonec během několika měsíců na konci desetiletého přípravného procesu nepodařilo. Proto nyní aktivně začínáme připravovat varianty, jak řešit problematiku čištění odpadních vod v Praze bez evropských peněz,“ uvedl radní Radek Lohynský.
Evropští experti se při své analýze zabývali několika různými aspekty projektu, přičemž pražští odborníci se s některými jejich závěry neztotožnili. Jednou ze zásadních výtek bylo i to, že Praha uplynulých přibližně 10 let předkládala a prosazovala jeden jediný projekt, místo toho, aby na počátku předložila alternativy, které by na základě konzultací a upozornění expertů EU přetavila do úspěšného projektu. Jako hlavní překážka evropské dotace se také nakonec potvrdil požadavek EU na tzv. podstatnou změnu smlouvy s provozovatelem.
„V tomto volebním období jsme stáli před úvahou, zdali dosud vynaložené prostředky vyhodit oknem a vyjednávání s EU zastavit nebo se pokusit už jen teoretickou naději na dotaci svým maximálním úsilím proměnit v realitu. S odpovědností řádného hospodáře jsme zvolili druhou možnost a pro její úspěch učinili vše potřebné,“ dodal primátor Svoboda.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Magistrát hl.m. Prahy