Studie Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy poukázala na kritický nedostatek kapacit v předškolních zařízeních a základních školách. Tento neblahý trend se dotýká zejména městských částí, kde v posledních letech proběhla výrazná developerská výstavba bez zajištění dostatečné občanské vybavenosti.
Magistrát hl. m. Prahy se snaží dotčeným městským částem pomáhat a každoročně uvolňuje stovky milionů korun na výstavbu nových kapacit v uvedených zařízeních. Již na začátku letošního roku byly městské části podpořeny více než 415 miliony korun, nyní bude Rada hl. m. Prahy schvalovat další dotace v celkovém objemu opět ve výši bezmála 183 milionů korun na výstavbu nových a rekonstrukci stávajících kapacit. Více jak 30 milionů korun pak směřuje na investice do sportovišť základních škol.
„Minulé politické garnitury před volbami v roce 2014 opomněly při jednáních s developery zajistit výstavbu dostatečných kapacit v oblasti předškolního a základního vzdělávání. Proto se průběžně snažíme tuto situaci napravit, bohužel je nutné si přiznat, že možnosti celopražského rozpočtu jsou omezené. I tak se nám ale daří městským částem každoročně pomáhat částkami, které přesahují několik stovek milionů korun,“ uvedla radní Irena Ropková.
Vedle toho radní Ropková připravuje plán strategických investic v oblasti školství. Investiční akce, které do něj budou zařazeny, patří mezi finančně nákladnější, u nichž bude potřeba zajistit víceleté financování. Právě to bude zmíněný plán zaručovat a eliminuje tak možnost, že by stavba zůstala ve fázi rozpracovanosti z důvodu neuvolnění finančních prostředků v následujících letech výstavby.
Další aktivitou, kterou hl. m. Praha vyvíjí, je jednání s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy o dofinancování vybraných staveb v oblasti školství. Pozornost MŠMT byla doposud kladena zejména na prstenec obcí kolem Prahy, ale situace na okraji metropole není o nic méně složitá.
„Jsem ráda, že jsem při jednáních s paní ministryní Valachovou nalezla společnou řeč. Byla jsem paní ministryní ujištěna, že podpora výstavby nových kapacit na území Prahy bude ze strany MŠMT zajištěna i v několika příštích letech,“ doplnila Ropková.
V neposlední řadě pak Praha vede jednání s Evropskou komisí o částečné úpravě pravidel Operačního programu Praha – pól růstu. V oblasti školství jde zejména o možnost výstavby nových školních zařízení tzv. „na zelené louce“. To dosavadní znění programu, jehož pravidla byla finalizována ještě před volbami v roce 2014, neumožňuje. Magistrát již ale shromáždil dostatek argumentů a podnětů ze strany městských částí k tomu, aby jednání s Evropskou komisí o změně pravidel mohl otevřít.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV