Přerov: Tuny odpadů narůstají, třídicí linka už nestíhá

11.03.2021 10:11 | Zprávy

Třídicí linka, která se nachází v areálu skládky v Žeravicích, už kapacitně nestačí. Odpadu je skoro o čtyřicet procent více než před pěti lety a od roku 2022 se ještě navýší, neboť Přerov zavede sběr obalových a odpadních kovů z domácností.

Přerov: Tuny odpadů narůstají, třídicí linka už nestíhá
Foto: prerov.eu
Popisek: Přerovské Horní náměstí

Zvýšení kapacity linky proto patří mezi priority města i přerovských technických služeb, které linku provozují. Na úpravu je vyčleněno 10 milionů 720 tisíc korun, dotace bude činit 25 procent z částky. Radní už schválili zadávací podmínky pro veřejnou zakázku.

Poslední modernizací prošla linka před deseti lety. „Úprava se ale soustředila na zlepšení pracovního prostředí – konkrétně kabiny pro obsluhu – a vylepšením prošly i dopravníkové cesty. Mezi roky 2016 až 2020 ovšem vzrostl objem zpracování na třídicí lince z 533 na 750 tun separovaného plastového odpadu, proto jsme se zaměřili na možnosti navýšení kapacity,“ uvedl radní Michal Zácha. Modernizace je zaměřena na zautomatizování některých činností a tím zrychlení práce se separovaným odpadem.

„Příkladem je oddělení železných kovů pomocí elektromagnetického separátoru, automatizované vyskladňování sběrových boxů, vynášení některých tříděných komodit mimo budovu pomocí pásových dopravníků - či fólií pomocí vakuové technologie,“ vzpomněla Eva Kousalová z přerovského magistrátu. V neposlední řadě je v plánu i pořízení nového lisu o větší síle, který snižuje náklady související s přepravou lisovaného materiálu. To vše při zachování současného počtu pracovníků.

Jak linka funguje?

K třídicí lince míří vozidla přivážející separovaně sbíraný odpad určený k dotřídění od nežádoucích příměsí a následné materiálové recyklaci. Putuje sem obsah žlutých kontejnerů, určených pro sběr plastů a nápojových kartonů.

„Základem linky je pásový dopravník s dvanácti shozy do šesti oddělených kójí, třídění odpadu se tu provádí ručně a u každého shozu mohou pracovat až dva zaměstnanci. Všechny komodity se následně lisují a v této podobě čekají na odvoz a následnou materiálovou recyklaci,“ popsal radní Zácha. Na konci třídícího pásu se nachází zbytkový odpad, který se podle nového zákona o odpadech od 1. ledna letošního roku už nesmí skládkovat. „Tento se v jeho surové podobě nově také lisuje a převáží k energetickému využití primárně do spaloven či po úpravě do cementáren,“ dodala Eva Kousalová.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Náchod: Užijte si zimu v Kladském pomezí

16:09 Náchod: Užijte si zimu v Kladském pomezí

Mrazivé teploty nás někdy lákají zůstat v teple a pohodlí domova. Není to ale škoda, když v našem ne…