Prostějov: Muzeum harmonií bude působit v městských prostorách

05.12.2024 22:09 | Tisková zpráva

Prostějov se pyšní expozicí těchto unikátních nástrojů, která je jedinou svého druhu nejen v České republice, ale také ve střední Evropě. Z celé sbírky, která obsahuje více jak 120 nástrojů, je jich v současnosti k vidění třicet. Prozatím v podkrovních prostorách domu v Rejskově ulici, ale to se v brzké budoucnosti změní.

Prostějov: Muzeum harmonií bude působit v městských prostorách
Foto: prostejov.eu
Popisek: Prostějov

Současná expozice bude rozšířena a v nových prostorách návštěvníkům představí další nástroje a s tím související bohatší programovou nabídku. „Intenzivně pracujeme na tom, aby krásné prostory v městském domě, v bývalém bytě rodiny von Chmelarz, byly co nejdříve zrekonstruovány, malby zrestaurovány a aby se muzeum harmonií přestěhovalo právě do těchto reprezentativních míst na náměstí T. G. Masaryka. V bývalém měšťanském bytě, v němž se dodnes nachází například nádherná kachlová kamna, koordinuje opravné práce domovní správa, přičemž veškeré restaurátorské práce jsou pečlivě konzultovány a dozorovány památkáři. Proto jde oprava pomaleji, než u standardních prostor. Nicméně věřím, že začátkem příštího roku se již harmonia do centra města přesunou. Domníváme se totiž ve vedení města, že by to mohl být další oblíbený turistický cíl a také místo, kam přijdou i Prostějované, a to nejen z řad milovníků hudby,“ říká 1. náměstkyně primátora Milada Sokolová, která prostory společně s majiteli muzea prošla a na průběh rekonstrukce dohlíží.

„Expozici HARMONIUM - HISTORIE jsem založil společně se švagrem Janem Tomankem. Návštěvníci zde mohou vidět opravdové skvosty a také v některých případech i světové unikáty. V současnosti mohou návštěvníci vidět třicet vystavených nástrojů z let 1866 až 1973, které pochází od našich i zahraničních výrobců. Jmenovat mohu například Jana Tučka z Kutné Hory, Aloise Hugo Lhotu, Rudolfa Pajkra či Antonína Petrofa z Hradce Králové. Část sbírky včetně velkých salonních jazýčkových varhan a vzácného koncertního křídla od slavného výrobce harmonií Aloise Hugo Lhoty z konce 19. století plánujeme přestěhovat do městských prostor a část zůstane v současných podkrovních prostorách. Těším se, že si k nám bude nacházet cestu stále více návštěvníků, již teď naši expozici navštívilo také několik zahraničních návštěvníků např. z Německa, Španělska, a dalších zemí. Centrum města otevře expozici další možnosti, což je pro rozvoj velice důležité. Jsem rád, že mi město vyšlo vstříc, a to jak nabídkou prostor, tak i poskytnutím dotace na výrobu 2 reklamních cedulí, vlajky, výstrče a tvorby 4.000 ks letáků společně s focením jednotlivých exponátů naší expozice,“ dodává jeden ze zakladatelů, varhaník a první český koncertní hráč na harmonium Ondřej Mucha.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Vláda České republiky byl položen dotaz

Peníze

Kam se podēly peníze z DPH? To není naivní dotaz,se zdražováním roste i DPH,lidem se nepřidává,firmy se nedotuji ,musí skončit,nebo utéct,tak kde jsou ty peníze?????

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Litoměřice: Opravy vodovodu a kanalizace v Dlouhé pokračují další etapou

22:42 Litoměřice: Opravy vodovodu a kanalizace v Dlouhé pokračují další etapou

Rekonstrukce sítí v Dlouhé ulici pokračují další etapou. Od úterý 7. ledna do konce února proběhnou …