Prostějov: Muzeum harmonií bude působit v městských prostorách

05.12.2024 22:09 | Tisková zpráva

Prostějov se pyšní expozicí těchto unikátních nástrojů, která je jedinou svého druhu nejen v České republice, ale také ve střední Evropě. Z celé sbírky, která obsahuje více jak 120 nástrojů, je jich v současnosti k vidění třicet. Prozatím v podkrovních prostorách domu v Rejskově ulici, ale to se v brzké budoucnosti změní.

Prostějov: Muzeum harmonií bude působit v městských prostorách
Foto: prostejov.eu
Popisek: Prostějov

Současná expozice bude rozšířena a v nových prostorách návštěvníkům představí další nástroje a s tím související bohatší programovou nabídku. „Intenzivně pracujeme na tom, aby krásné prostory v městském domě, v bývalém bytě rodiny von Chmelarz, byly co nejdříve zrekonstruovány, malby zrestaurovány a aby se muzeum harmonií přestěhovalo právě do těchto reprezentativních míst na náměstí T. G. Masaryka. V bývalém měšťanském bytě, v němž se dodnes nachází například nádherná kachlová kamna, koordinuje opravné práce domovní správa, přičemž veškeré restaurátorské práce jsou pečlivě konzultovány a dozorovány památkáři. Proto jde oprava pomaleji, než u standardních prostor. Nicméně věřím, že začátkem příštího roku se již harmonia do centra města přesunou. Domníváme se totiž ve vedení města, že by to mohl být další oblíbený turistický cíl a také místo, kam přijdou i Prostějované, a to nejen z řad milovníků hudby,“ říká 1. náměstkyně primátora Milada Sokolová, která prostory společně s majiteli muzea prošla a na průběh rekonstrukce dohlíží.

„Expozici HARMONIUM - HISTORIE jsem založil společně se švagrem Janem Tomankem. Návštěvníci zde mohou vidět opravdové skvosty a také v některých případech i světové unikáty. V současnosti mohou návštěvníci vidět třicet vystavených nástrojů z let 1866 až 1973, které pochází od našich i zahraničních výrobců. Jmenovat mohu například Jana Tučka z Kutné Hory, Aloise Hugo Lhotu, Rudolfa Pajkra či Antonína Petrofa z Hradce Králové. Část sbírky včetně velkých salonních jazýčkových varhan a vzácného koncertního křídla od slavného výrobce harmonií Aloise Hugo Lhoty z konce 19. století plánujeme přestěhovat do městských prostor a část zůstane v současných podkrovních prostorách. Těším se, že si k nám bude nacházet cestu stále více návštěvníků, již teď naši expozici navštívilo také několik zahraničních návštěvníků např. z Německa, Španělska, a dalších zemí. Centrum města otevře expozici další možnosti, což je pro rozvoj velice důležité. Jsem rád, že mi město vyšlo vstříc, a to jak nabídkou prostor, tak i poskytnutím dotace na výrobu 2 reklamních cedulí, vlajky, výstrče a tvorby 4.000 ks letáků společně s focením jednotlivých exponátů naší expozice,“ dodává jeden ze zakladatelů, varhaník a první český koncertní hráč na harmonium Ondřej Mucha.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Jak navrátit důvěru lidem ve stát?

Jestli vám rozumím správě, za poklesem důvěry lidí ve stát vidíte působení této vlády. Podle mě je teda problém mnohem hlubší a přesahuje tuto jednu vládu, ale spíš by mě zajímalo, jak budete chtít tuto důvěru obnovit? A divíte se, že lidí státu nevěří, když se většina z nás má stále hůř, i když řád...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hustopeče: Místní poplatky za odpady a psy na rok 2025

19:44 Hustopeče: Místní poplatky za odpady a psy na rok 2025

Sazba poplatku za kalendářní rok 2025 je 900 Kč na osobu, splatnost poplatku je do 31. května příslu…