Městský úřad Sokolov, odbor životního prostředí, proto oznamuje, že musí být v nejbližší době pokácen. Jilm drsný s nízkým válcovitým kmenem a hustou korunou tvořenou třemi silnými kosterními větvemi má obvod 380 cm, výšku 20 m (měření z roku 2008). Svými rozměry patřil mezi největší jilmy v Karlovarském kraji.
Zhoršující se stav stromu byl orgánem ochrany přírody sledován pravidelně v letech 2020 až 2021. Jeho fyziologická vitalita se v tomto období rapidně zhoršovala. V roce 2020 byla koruna stromu ještě z poloviny olistěná, vloni již byla z větší části odumřelá s ojedinělými zbytky vitality. Orgán ochrany přírody proto zrušil ochranu jilmu a pak, vzhledem k umístění odumírajícího stromu u silnice, povolil jeho pokácení. Pokud tedy půjdete či pojedete třeba o tomto víkendu kolem jilmu, který tady rostl více než sto let, můžete mu dát poslední sbohem.
Grafióza (holandská nemoc) postihující jilmy je způsobena houbou druhu Ophiostoma novo-ulmi, která zamezuje protékání mízy cévami. Důsledkem je nejdříve k odumírání větví, poté celého stromu, který jakoby uschnul nastojato. Opadá z něho kůra a zbyde jen holé dřevo. Houbu přenáší kůrovec bělokaz pruhovaný, živící se celulózou z jilmového dřeva. Celulózu ale neumí rozložit. Proto na sobě „vozí“ houbu, která jí mimo jiné rozkládá. První výskyt grafiózy v Evropě byl zaznamenán v roce 1920 v Nizozemsku. Odtud název holandská nemoc.
A v úvodu zmiňovaná havárie, která patří do kategorie kuriózních? Došlo k ní před devíti lety v pátek 15. února. Na tísňovou linku tehdy zavolal muž a oznámil, že se za deset minut stane nehoda. A to, co oznámil, se také stalo. Auto nabralo vysokou rychlost a čelně do jilmu narazilo. Řidiče, jenž patrně chtěl tímto způsobem skoncovat se životem, záchranáři vyprostili a s těžkými zraněními ho do nemocnice transportoval vrtulník.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV