Tímto opatřením chce Ministerstvo životního prostředí, které změnu legislativy prosadilo, zvýšit množství vytříděného odpadu. V roce 2025 by měla Česká republika recyklovat 55 procent odpadu, a do roku 2030 musí být zrecyklováno 60 procent komunálního odpadu.
V Sokolově sveze každoročně společnost SOTES přes 5000 tun odpadu, přičemž ale zhruba čtyři pětiny tohoto množství tvoří směsný komunální odpad. Největší problém spatřuje vedení města v třídění biodpadu. Přestože loni zavedlo v některých lokalitách jeho svoz přímo z domácností, celkové vytříděné množství oproti roku 2022 pokleslo o 60 tun.
„Loňský propad ve třídění biodpadu může být dán i tím, že bylo suché léto a biodpadu zkrátka nebylo tolik. Nicméně v této oblasti vidíme velké rezervy a chceme naše obyvatele motivovat k větší aktivitě, Letos odhadujeme, že město bude muset za likvidaci odpadu zaplatit o 14 milionů korun více, než vybralo na poplatcích. Pokud by se situace nezlepšila ani příští rok, bude částka ještě vyšší,“ uvedl místostarosta Sokolova Jan Picka s tím, že vzhledem k rostoucím nákladům na likvidaci odpadu zvažuje radnice od příštího roku také navýšení poplatku za komunální odpad.
Letos město plánuje rozšířit takzvaný door-to-door systém, tedy třídění bioodpadu přímo v domácnostech, i do dalších lokalit. Zároveň připravuje spuštění nových osvětových spotů v kinech. Lidé s trvalým pobytem na území Sokolova mohou také bezplatně složit každý měsíc až 100 kg odpadu ve sběrném dvoře zdarma.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV