Strakonice: Na hradě se otevřela unikátní knihařská dílna Knihodělna

03.06.2024 13:05 | Tisková zpráva

Svůj život rozdělil mezi své dvě lásky, klarinet, který ale nakonec opustil ze zdravotních důvodů, a rukodělnou vazbu knih. Dvaaosmdesátiletý Bedřich Zákostelecký, jenž ve Strakonících strávil podstatnou část života, otevřel na zdejším hradě svou Knihodělnu. V unikátní dílně, která u nás nemá obdoby, se budou vázat knihy, pořádat různé workshopy a v plánu je další kulturní program.

Strakonice: Na hradě se otevřela unikátní knihařská dílna Knihodělna
Foto: Strakonice.eu
Popisek: Strakonice

„Máme tu kompletní knihařské stroje a náčiní: různé sady písem, achátové leštiče, řezačky, několik lisů, například i zlatící, stovky mosazných tlačítek na ruční zlacení. Jsou zde velice zajímavé a funkční stroje. Všechno, co knihaři používají za tisíciletou existenci svého řemesla,“ uvádí Bedřich Zákostelecký, kterému se vznikem Knihodělny pomáhali jeho syn Jan, známý strakonický architekt, a také vnučka Marie, která se stará o marketing. „Určitě tu neuvidíte počítač,“ doplňuje Bedřich s úsměvem.

V den otevření také Zákosteleckého celoživotní dílo ocení ředitel Pivovaru Strakonice 1649, a.s., Dušan Krankus v rámci projektu Řemeslo se zlatým dnem a obsahem. Ten tímto projektem upozorňuje na skvělou práci zdejších řemeslníků. Zákostelecký dostane certifikát na 365 piv zdarma.

U nás je samozřejmě více podobných dílen, jako je ta Bedřicha Zákosteleckého, ale nikde nemají tolik unikátních strojů, které jsou navíc v noblesním, ukázkovém stavu. V nově otevřené Knihodělně jsou artefakty, které Zákostelecký, jenž knihvazačství učil, a dokonce měl i svůj ateliér na Západočeské univerzitě v Plzni, za svůj život posháněl a nashromáždil. Knihodělna sídlí na třetím nádvoří strakonického hradu a jejím provozovatelem je Šmidingerova knihovna. „Jsem rád, že se mému synovi podařilo najít dostatek nadšenců, kteří s otevřením pomohli. Velké díky patří místostarostovi Rudolfu Oberfalcerovi a ředitelce Šmidingerovy knihovny Andrei Karlovcové,“ uvádí.

Bedřich Zákostelecký je ve světě muzikantů známý jako učitel hry na klarinet. Je dokonce autorem několika učebnic hry na tento nástroj, podle kterých se děti učí hrát od roku 1974 dodnes. Od všemožných šumavských muzikantů sbíral pro tyto učebnice notový materiál. Papíry s notovým záznamem byly volné a většinou potrhané. „Muzikanti, kteří mi noty dali, předtím učili hrát děti, kterým ty noty už předtím půjčovali. Podle toho také vše vypadalo,“ popisuje. Noty mu nejprve vázal Karel Kahovec, knihař z Volyně. Když byl pak nemocný, tak Bedřicha vyzval, aby si vše svázal sám. „Vždyť jste tady proseděl takovou dobu. Vy už si to můžete svázat i na kuchyňské lince,“ řekl mu tehdy Kahovec.

Tenkrát začala jeho láska k rukodělné knižní vazbě. Po čase se seznámil s dalším knihařským mistrem Ladislavem Hodným z Týna nad Vltavou, který už dělal umělecké knižní vazby. Tomu slíbil, že se bude tomuto oboru věnovat, sežene si stroje a bude se „knihařinou“ živit. Pro zajímavost, stalo se to 7. 7. 1977.

Na inzeráty, v bazarech, na bleších trzích a všude, kde se dalo, skupoval všechno, co mělo něco společného s vazbou knih. Nejprve měl všechny stroje vměstnané v jednom pokoji ve svém bytě na strakonickém sídlišti, kde žil se svou manželkou a dvěma syny. Jeden kamarád si ho tehdy dobíral, že by jeho dílna měla být zapsaná do Guinnessovy knihy rekordů.

Bedřich Zákostelecký se v 80. letech přestěhoval do Plzně, kde pracoval jako učitel, a následně jako zástupce ředitele na tamní konzervatoři, k tomu měl svou dílnu v ulici Kardinála Berana. Tehdejší doba knihařině přála, a tak se postupně věnoval už jen tomu a ocitl se tzv. na volné noze, což si celý život přál. Následně se nechal v roce 1994 zlákat na plzeňskou univerzitu a pomáhal zde zřídit ateliér knižní vazby, který pod jeho vedením fungoval deset let. Poté se i s celou dílnou přestěhoval do Přeštic na jižním Plzeňsku a nyní se celé jeho království přesunulo na strakonický hrad, kde si ho budou moci užívat všichni. „Byl to celý můj život. Já jsem mezi těmi stroji bydlel, spal jsem vedle řezačky. Byla to moje láska. Teď mi samozřejmě schází, ale jsem rád, že jsme Knihodělnu společně vytvořili,“ uzavírá.

Po varhanáři Peteru Nožinovi a výrobci bubenických paliček Vojtovi Pelíškovi, majiteli dílny na historické zbraně Janu Jelínkovi, zvonaři Michalu Votrubovi a dudaři Patriku Ředinovi, je dalším oceněným člověkem, na jehož práci upozorní ředitel Pivovaru Strakonice 1649, a.s., Dušan Krankus v rámci projektu

Řemeslo se zlatým dnem i obsahem

V pivovaru ve Strakonicích provozujeme po generace, již téměř 375 let, naše řemeslo s pěnou. Každé poctivé řemeslo by mělo mít podle známého přísloví zlaté dno. A protože zlatavá barva piva je stejná, považujeme kvalitní a jedinečné řemeslníky za naše ambasadory, které pečlivě vyhledáváme a po zásluze oceňujeme.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Chápete, jak někdo může ještě dnes kandidovat za STAN?

Už ten název je zavádějící. Starostové jsou ve všech stranách. Nedůvěruhodní, vedou občany do stoupy. Místo vládnutí vyvěšují na budovách jakési divné vlajky s umrlčím pytel. Co více dodat. Bylo by toho mnoho.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Blansko: Úpravy Dělnického domu zvýší komfort návštěvníků

11:17 Blansko: Úpravy Dělnického domu zvýší komfort návštěvníků

V Dělnickém domě skončila další etapa postupné rekonstrukce. Budova dostala novou vzduchotechniku, p…