Přítomni byli další vážení hosté, mj. senátorka Hana Žáková, historik, potomek jednoho z odsouzených Michal Stehlík, který měl poté přednášku právě o babickém procesu, místostarostové města, zastupitelé a další.
Předseda Senátu Miloš Vystrčil připomněl, že případ Babice byl vlastně honem na kněží a na ty, kteří se nebojí říkat pravdu. Jeho slova potvrdil i starosta města Pavel Pacal: “Dnes tady stojíme, abychom si připomněli, jak snadno lze ztratit právo na svobodu, jak snadno lze ztratit právo na život. Nesmíme podlehnout mylnému dojmu, že svoboda se všemi jejími příjemnými aspekty, jsou samozřejmé a navždy. Nemusí být!“
Ve dnech 13. až 15. listopadu 1951 proběhl v této budově politicky motivovaný 2. babický proces, při němž bylo odsouzeno sedmnáct osob a na jedné z nich tím byla spáchána justiční vražda,“ stojí v záhlaví pamětní desky, která byla na budovu Komunitního centra MORAVIA umístěna proto, že v roce 1951 byl soudní proces konán právě v této budově, tehdy kině Svět. K trestu smrti zde byl odsouzen páter Jan Bula.
Zejména Janu Bulovi věnoval historik Michal Stehlík většinu své přednášky, kterou si přišlo poslechnout zhruba 90 lidí. Historik je autorem publikace Babické vraždy, která se tématem podrobně zabývá. V přednášce zazněly také dobové nahrávky ze soudního procesu v Jihlavě, při nichž posluchačům naskakovala husí kůže.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV