Vodní nádrž byla dlouhodobě zanesená a plná sedimentů. Aby mohla dostatečně využít své akumulační schopnosti, rozhodla se ji radnice odbahnit.
„V tuto chvíli rybník neplnil svou funkci ochrany před povodněmi, a tím mohl ohrožovat domy, stojící v bezprostřední blízkosti, ale i níže podél břehu Volanovského potoka. Proto jsme přistoupili k odbahnění. Nejprve dojde k takzvanému slovení rybníka, při kterém nájemce - Český rybářský svaz vyloví veškeré ryby. Následně bude sediment odtěžen a odvezen na předem určený pozemek, kde dojde k jeho zaorání. V podstatě se půda vrátí tam, odkud do rybníka přitekla společně s dešťovou vodou,“ vysvětluje proces Vendula Kasperová, vedoucí Odboru životního prostředí MěÚ Trutnov.
„Vzorek sedimentu jsme nejprve zaslali k rozborům do akreditované laboratoře, abychom si byli jistí, že jej můžeme takto znovu využit,“ dodává Kasperová.
Radnice zde také nechá upravit zeleň na březích, kdy odstraní náletové křoviny a nebezpečné stromy. Poté dojde k urovnání okolního terénu dosypáním, dorovnáním a zhutněním a na závěr bude doseta travní směs.
Cílem odbahnění nádrže je nejen to, že dokáže zadržet větší množství vody při extrémních srážkách, ale současně se zlepší kvalita vody a čistota okolo rybníka a z vizuálního hlediska bude celý prostor vzhlednější. Práce začaly v říjnu a hotovo by mělo být v březnu příštího roku. Provádí je firma PAS Natura, s. r. o., která vyhrála ve výběrovém řízení s nabídkovou cenou 2,04 milionu korun.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV