Ústí nad Labem: Schichtova epopej se představí v muzeu

26.11.2018 18:15 | Zprávy

Vernisáž výstavy Schichtova epopej se uskuteční v Muzeu města Ústí nad Labem v úterý 27. listopadu v 17:00.

Ústí nad Labem: Schichtova epopej se představí v muzeu
Foto: mag-ul.cz
Popisek: Letecký pohled na město Ústí nad Labem

Výstava, která je součástí oslav stého výročí vzniku Československa, představí obrazy z českých dějin. Na dvě desítky velkoplošných pláten se zlomovými okamžiky české státnosti nechali k desátému výročí Československa roku 1928 namalovat němečtí továrníci z Ústí nad Labem Georg a Heinrich Schichtovi. Kopie darovali všem školám v republice jako výukové pomůcky pro dějepis. „Některé z motivů dodnes platí za ikonické obrazy našich dějin, aniž by přetrvalo povědomí o jejich původu. Totálně zapomenutá a zčásti ztracená Schichtova epopej musela počkat na své znovuobjevení až do roku 2018, kdy si připomínáme sté jubileu republiky často právě nejznámějším obrazem z cyklu, a to příjezdem T. G. Masaryka na Václavské náměstí od Emanuela Boháče,“ poznamenal historik Martin Krsek, kurátor výstavy. Výstavu obrazů a jejich reprodukcí rámují artefakty připomínající dějiny Schichtových závodů.

Vernisáže se zúčastní šestnáct potomků slavné průmyslnické rodiny Schichtů z Německa, Švýcarska, USA a Brazílie. Výstava unikátně propojuje stoleté jubileum Československé republiky a 170. výročí založení Schichtových závodů. Schichtovo dědictví v české společnosti dodnes připomínají legendární výrobky jako mýdlo s jelenem, kosmetika Elida či tuk Ceres. Ředitel Muzea města Ústí nad Labem Václav Houfek k tomu uvedl: „Schichtové patřili k nejvýznamnějším podnikatelským rodům z českých zemí, kteří se zároveň prosadili na celosvětové úrovni. Dodnes existuje nadnárodní koncern Unilever, který Schichtové nejen na konci 20.let minulého století spoluzakládali, ale který v prvních desetiletích jeho existence také přímo řídili.“

Členové rodiny Schicht si 28. listopadu prohlédnou továrnu, rodinná sídla a hrobky na střekovském hřbitově. Jediným pamětníkem života v Ústí mezi nimi bude Bettina von Siemens, vnučka Heinricha Schichta, která jako tříletá holčička prožila konec války ve Vaňově. Přijet se chystal i její o pět let starší bratr Hans Heinrich Schicht, ten však před deseti dny náhle zesnul. Součástí rodinné delegace bude i pravnuk posledního majitele střekovské továrny režisér a scénárista Constantin Werner, který mimo jiné natočil celovečerní film „Kněžna Libuše“ z roku 2009.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Vize

Dobrý den, zajímalo by mě, zda má vaše strana nějaké konkrétní návrhy třeba důchodové reformy nebo ekonomickou vizi, jak zlepšit naši životní úroveň? Zatím mi to přijde tak, že spíš jen kritizujete, ale s něčím vlastním nepřicházíte. Sice nemáte ve sněmovně zastoupení, ale pokud ho chcete mít, nemys...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Plzeň: Město podpoří menší sportovní kluby

7:33 Plzeň: Město podpoří menší sportovní kluby

Zastupitelstvo města Plzně vzalo na vědomí informativní zprávu týkající se vyhlášení dotačního progr…