Díky úzké spolupráci s firmou Tepelné hospodářství města Ústí nad Labem (THMÚ) vybuduje ČEZ nové teplárenské zdroje i nezbytnou infrastrukturu. Zachová tak bezpečnou a spolehlivou centrální dodávku tepla pro obyvatele i firmy v dalších desítkách let.
Dlouhodobé stabilní dodávky tepla zajistí nové plynové a biomasové zdroje a přestavba rozvodů tepla. To bude možné díky plánu Teplo2050+, který město Ústí nad Labem představilo společně se svými energetickými partnery – Skupinou ČEZ a THMÚ.
Do roku 2030 by měla skončit uhelná teplárna v?Trmicích a měla by být nahrazena zdroji na plyn a biomasu. Ve spolupráci se společností ČEZ Teplárenská, ČEZ ESCO a THMÚ je připraveno i řešení pro městský obvod Střekov. Teplo zde vyrobí plynové kotle v?pěti lokalitách. Dále bude vystavěno 700 metrů nových plynovodů, téměř 500 metrů teplovodů a 12 nových předávacích a výměníkových stanic.
„Konec uhlí v energetice bereme jako hotovou věc a máme jasný plán, jak a kdy ho při zásobování Ústí teplem nahradíme novými ekologičtějšími teplárnami. Součástí řešení je i zachování systému centrálního zásobování, který osobně považuji za základní stavební kámen ústeckého teplárenství. V posledních měsících jsme usilovně řešili otázku budoucnosti dodávky tepla na Střekově, kde jsme neměli garanci dlouhodobé a stabilní dodávky tepla za příznivé ceny. Jsem rád, že díky spolupráci s ČEZ a městskou společností THMÚ můžeme dnes občanům a firmám slíbit, že se na teplo na Střekově mohou těšit i v dalších letech,“ řekl primátor Petr Nedvědický.
V Ústí nad Labem navazuje ČEZ na více než stoletou tradici centrálního zásobování teplem. Aby tento příběh mohl pokračovat i v dalších desetiletích, vybuduje ČEZ Teplárenská moderní biomasové a plynové zdroje tepla pro zásobování obou břehů Labe. Zároveň nahradí dosluhující parovody modernějšími horkovody. Celá přestavba se projeví i ve zlepšení životního prostředí v Ústí nad Labem.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV