„Projekt rekonstrukce vodojemů a vytvoření odborného zázemí Špilberku se připravoval již delší dobu. Oproti původnímu záměru nyní řešíme i aktuálně nejpalčivější problém této národní kulturní památky – zatékání do hradeb,“ uvedl náměstek primátora Richard Mrázek.
V rámci projektu budou rekonstruovány vodojemy v severním křídle Špilberku, severní a východní hradba hradu, dále zde budou provedena hydroizolační opatření a vybudována přístupová cesta do východního příkopu. V severním přístavku budou vybudovány restaurátorské dílny a sklady.
Objekt vodojemů tvoří dva oddělené podzemní prostory ukryté ve východní hradbě, které dříve sloužily jako zásobárna vody. Vstupuje se do nich poklopy z terasy nad vodojemy a v současné době jsou bez využití. V prostorách této technické památky chce Muzeum města Brna zřídit lapidárium, tj. vystavit část sbírky kamenných sochařských děl a historických stavebních fragmentů. Podzemní prostory budou zpřístupněny proražením otvoru do hradby od severovýchodního bastionu. Zároveň bude veřejnosti zpřístupněna terasa nad vodojemy.
Rekonstrukce severovýchodního bastionu bude spočívat především v úpravě komunikace. V severozápadním bastionu bude vybudována přerušovaná požární nádrž. V rámci hydroizolačních opatření bude provedena hydroizolace vybraných zpevněných a nezpevněných ploch v areálu hradu z důvodu zamezení škod vznikajících zatékáním do objektů hradu Špilberk.
Restaurátorské práce a vybudování samotné expozice na Špilberku budou předmětem dalšího výběrového řízení.
Projekt vybudování lapidária bude spolufinancován z fondů Evropské unie. Nabídkovou cenu rekonstrukce ve výši téměř 93 milionů korun pokryje z 90 %.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV