Exner (STAN): Co udělal stát, aby škody při povodních byly co nejmenší

16.11.2024 14:12 | Monitoring

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k popovodňové pomoci státu.

Exner (STAN): Co udělal stát, aby škody při povodních byly co nejmenší
Foto: STAN
Popisek: Martin Exner

Co udělal stát, aby škody při nedávných povodních byly co nejmenší a aby pomohl občanům, firmám i obcím se vypořádat s následky? Zdá se někomu, že málo?

Pojďme si to stručně shrnout:

Předpověď počasí a včasné varování: Díky předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu se poprvé v historii Česka protipovodňová opatření začala dělat dříve, než povodně nastaly. Včasná předpověď a koordinace všech složek státu včetně krizového štábu umožnila varovat občany, evakuovat ohrožené nemocnice či domovy seniorů, upouštět přehrady nebo s předstihem stavět protipovodňové zábrany. To zabránilo ztrátám na životech a největším škodám.

Varování občanů: Všechny složky státu a veřejnoprávní média začaly okamžitě informovat občany o riziku a poskytovat potřebné informace, například jak si sbalit evakuační zavazadlo.

Evakuace a záchrana obyvatel: Složky státního integrovaného systému celkem evakuovaly 19 173 osob, celkem zachránili 1 516 osob z toho 147 osob pomocí vrtulníku. Dalších 50 osob zachránily vrtulníky Armády ČR.

Nasazení armády: Na bezprostřední pomoc a později na likvidaci následků povodní nasadila Armáda ČR 5000 vojáků. Nejvíce nasazených vojáků v jednom dni bylo 1 246, nejvíc nasazených kusů techniky v jednom dni bylo 324.

Stavba mostů a mostních provizorií: Armádní ženisté a geodeti pomáhali zmapovat přes 50 lokalit vhodných pro stavbu mostů. K dnešnímu dni armáda vybudovala 19 mostů a dvě lávky, dalších 4 mosty a 5 lávek dokončí v příštích 14 dnech.

Mimořádná okamžitá pomoc (MOP): V zasažených obcích začaly působit mobilní týmy Úřadu práce, které pomáhaly občanům požádat si o dávku mimořádné okamžité pomoci. K 8. 11. 2024 bylo občanům vyplaceno více než 503,9 miliónů Kč.

Obnova čistíren vod, vodovodů a kanalizací: Prostřednictvím Státního fondu životního prostředí byly vyčleněny dvě miliardy na obnovu infrastruktury, aby bylo například co nejrychleji obnoveno zásobování občanů pitnou vodou.

Příspěvek na obnovu obydlí pro občany: Stát již na účty obcí vyplatil přes 300 miliónů, které byly rozdělovány občanům v průměrné výši 40 tisíc Kč na vyplavenou domácnost. Peníze tak už pomohly 10 tisícům domácností.

Palivové dřevo zdarma pro občany zasažené povodněmi: Státní podnik Lesy České republiky poskytne a přiveze občanům palivové dřevo za více než 3,5 milionu korun.

Pozemky pro obce: Státní pozemkový úřad uvolnil pro obce všechny dostupné pozemky vhodné pro stavbu domů, které je podle jejich požadavků připraven převést na obce.

Obnova krajského a obecního majetku: Ministerstvo pro místní rozvoj navýšilo prostředky z 200 na 800 milionů v programu pro obnovu obecního a krajského majetku po živelních pohromách. Peníze jsou určeny na rekonstrukci mostů, komunikací, veřejného osvětlení, budov a dalšího majetku ve veřejném vlastnictví pro území, kde nebyl vyhlášen stav nebezpečí. Pro nejpostiženější území se chystají další dotační programy, hned jak budou sečteny škody.

Nouzové ubytování a obnova škol  - program Živel 4: Pro obce byla vyčleněna jedna miliarda korun, která poslouží na výstavbu nouzového ubytování, rekonstrukce a obnovu škol a školek.

Bezúročné půjčky pro podnikatele: Stát poskytne podnikatelům v rámci programu Národní rozvojové banky bezúročné půjčky pro podnikatele ve výši 0,5 milionu do 100 milionů korun. Když navíc použijí peníze na inovace a udržitelnost svého podnikání, bude jim část jistiny odpuštěna. Stát bude také ručit za úvěry zasažených firem u komerčních bank až do výše 3,5 miliardy korun. Podnikatelům bude také Finančními úřady odpuštěno penále, pokud nestihnou včas uhradit všechny daně.

Pomoc s úhradou mezd zaměstnanců: Podnikatelům zasaženým povodněmi stát uhradí část mzdy pro zaměstnance, kterou musí platit z důvodu (povodněmi způsobené) překážky na straně zaměstnavatele. Příspěvek bude poskytnut až do výše 50% nákladů na pracovníka (max. 18 400 Kč).

Doprava: Všechny dálnice a silnice I. třídy jsou již zprovozněny. Ministerstvo dopravy žádá na obnovu dopravní infrastruktury tři miliardy Kč pro SFDI.

Působení hygieniků: Přímo v terénu působili pracovníci hygienických stanic a radili občanům, jak dezinfikovat a vysoušet jejich obydlí po povodních. Stát také uhradil první rozbory vody ve studních.

Pomoc s úhradou zvýšených nákladů na energie: Občané, kteří musí svá obydlí vysoušet, případně používat elektrická topení, se nemusí bát vysokých účtů za energie. I na to se bude vztahovat dávka mimořádné okamžité pomoc (MOP).

Obnovení dodávek energií: Povodně způsobily výpadky elektřiny až u 260 tisíc odběrných míst, 8310 odběrných míst plynu. Dodávky energií se podařilo rychle obnovit drtivé většině odběrných míst. K obnově také přispělo 117 elektrocentrál poskytnutých Správou státních hmotných rezerv a podnikateli.

Obnova škod na vodohospodářském majetku: Ministerstvo zemědělství poskytne na odstranění povodňových škod na vodohospodářském majetku, rybnících či vodovodech 13,6 miliardy korun.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV



Diskuse obsahuje 8 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Rozvoral (SPD): Chceme, aby Česká republika byla ekonomicky silnou zemí!

16:14 Rozvoral (SPD): Chceme, aby Česká republika byla ekonomicky silnou zemí!

Přijatá opatření vycházející z Green Dealu, které stále propagují vrcholní představitelé Evropské un…