Záměrem vyhlášky je především zabránit nárůstu počtu heren na území města. Z těchto důvodu se stanovuje úplný výčet adres budov, kde je možno herny provozovat. Limitní počet je 32. Dalším úkolem je odstranění provozoven, které jsou přímo v budovách lékařů, notáře nebo zařízení sociálních služeb a v blízkosti školského zařízení.
Na svém prvním zasedání letošního roku schválili zastupitelé města obecně závaznou vyhlášku o stanovení míst, na kterých lze provozovat sázkové hry, loterie apod. Záměrem vyhlášky je především zabránit nárůstu počtu heren na území města. Z těchto důvodu se stanovuje úplný výčet adres budov, kde je možno herny provozovat. Limitní počet je 32. Dalším úkolem je odstranění provozoven, které jsou přímo v budovách lékařů, notáře nebo zařízení sociálních služeb a v blízkosti školského zařízení.
Komplexní posouzení zapracovala do vyhlášky pracovní skupina složená ze členů odborů právního, finančního, sociálních věcí, městské policie, komise prevence kriminality, zástupců občanského sdružení Občané proti závislostem a zástupců provozovatelů sazkových her a loterií.
Pracovní skupina podrobila situaci ve správním obvodu města Vsetín několika podrobným analýzám, a to monitoringu počtu provozoven, počtu vydaných povolení, počtu skutečně provozovaných přístrojů, výsledků z provozování včetně příjmů veřejného rozpočtu, počtu a druhů kriminality a přestupků, provedla průzkum spouštěčů a typického chování mezi léčenými patologickými hráči v Psychiatrické léčebně v Kroměříži a zohlednila při výstupu také známé odborné poznatky o patologickém hráčství, názory renomovaných právníků, Ministerstva vnitra a financí, a dobrou praxi z jiných obcí a měst České republiky. Z analýzy také vyplynulo, že mnohé herny samy zanikly, v ostatních je provozováno jen asi dvě třetiny přístrojů oproti počtu vydaných povolení. Za poslední tři roky klesl počet výherních hracích přístrojů z 288 na 49 a z povolených 274 technických zařízení je provozováno fyzicky jen 178.
„Vyhlášku bereme jako„živý a pružný materiál“ se kterým budeme dále pracovat, který budeme vyhodnocovat a přehodnocovat. Cílem a účelem této vyhlášky je současně zamezit nárůstu heren o nové provozovny, tak aby došlo k tzv. zakonzervování, s tím, že uvedený počet míst určených pro provozování sázkové hry, loterie a jiné obdobné hry je počtem maximálním a pro území města Vsetína limitním, tedy 32 provozoven,“ řekla starostka města Iveta Táborská a dodala: „Vycházeli jsme z úvahy, že zákazem a zrušením nezabráníme vzniku černých heren, ale naopak nám tak naroste počet on-line hráčů. Město Vsetín chce mít tuto problematiku pod kontrolou.“
Regulace tak dopadá na výherní hrací přístroje s okamžitou platností. Pouze doběhnou povolení vydaná Městským úřadem Vsetín podle předchozí úpravy. Povolení k provozování jiných technických herních zařízení vydaná Ministerstvem financí budou ukončena u vyhláškou zrušených provozoven až po uplynutí tří let (31.12.2014) a to dle přechodného ustanovení novely loterijního zákona. To je pak z důvodů ochrany státu a obcí před nároky na odškodnění ze strany provozovatelů, kteří k této ochranné lhůtě došli dohodou s Ministerstvem financí.
„Je pravda, že město může tato povolení zrušit vyhláškou podle zákona o obcích, ale pak by mohlo čelit žalobám za ušlý zisk a zmařené investice,“ doplnila starostka města.
Schválením vyhlášky dojde ke snížení počtu provozoven o 15, tj. celkem o 38 %, což není zanedbatelné číslo. Regulace zakazuje umístění heren pouze v blízkosti škol, u jiných veřejných budov herny mohou zůstat.
„Jedná se o provozovny, které jsou umístěny ve vzdálenosti delší než 100 metrů od škol a školských zařízení. Dalším kritériem bylo porušování právních předpisů v provozovnách,“ objasnil postup pracovní skupiny vedoucí právního odboru, Robert Rafaj.
Ze seznamu byly dále vyloučeny provozovny, které se přímo nacházejí v některé z chráněných budov (ordinace lékařů, sociální zařízení, notář) s ohledem na to, že tyto sázkové hry a loterie by zde neměly být provozovány přímo dle ustanovení § 50 odst. 5 loterijního zákona.
„Při výběru předmětných míst pracovní skupina také přihlédla k podkladům Police ČR a Městské police Vsetín za období 2009 až 2011 obsahujícím informace o počtu spáchaných přestupků a trestných činů v jednotlivých provozovnách, např. krádeže, výtržnictví, narušování občanského soužití, přestupky proti majetku, a to s ohledem na potřebu ochrany veřejného pořádku na území města. Provozovny s nejčetnějším výskytem protiprávního jednání byly ze seznamu vyňaty,“ doplnil ředitel Městské policie Vsetín Nikolaj Martinák.
Současně s vydáním vyhlášky dojde k uzavření memoranda s provozovateli sázkových her, na odstranění světelných reklam z budov. V hernách budou umístěna pravidla zodpovědného hráčství a odkazy na linky pomoci patologickým hráčům a jejich blízkým. Obsluhy budou nově vyškoleny v řešení modelových krizových situací, aby se předcházelo případným souvisejícím negativním dopadům.
Celý rok bude situace ve vsetínských hernách monitorována policií, sociálními a zdravotnickými službami a bude realizován akademický výzkum.
Schválenou obecně závaznou vyhláškou je zrušena obecně závazná vyhláška č. 1/2009 s ohledem na to, že zaniklo výslovné zákonné zmocnění dle § 17 odst. 11 zákona.
Jana Čadová, pracovník vztahů k veřejnosti MěÚ Vsetín
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mestovsetin.cz