Synagogu nechal na Štěpánské ulici postavit koncem 19. století Židovský náboženský spolek. S příchodem nacistů a blížícím se začátkem druhé světové války byl ale vývoj židovské komunity na Vsetíně brutálně přetržen. V noci z 19. na 20. března 1939 byla synagoga vypálena příslušníky Schutzpolizei. Během následujících tří let byli občané židovské příslušnosti odvlečeni do vyhlazovacích táborů. Z 81 Židů, kteří žili na Vsetíně v roce 1939, se jich vrátilo po válce domů pouze pět.
Právě osudnou březnovou noc z roku 1939, kdy došlo k vypálení židovské synagogy, si Vsetíňané připomněli v úterý 19. března pietním aktem u památníku na Štěpánské ulici. „Připomínat si tyto tragické události je nezbytné obzvláště v dnešní době, kdy sice Česká republika nadále patří mezi nejsvobodnější a nejbezpečnější země, ale na mnoha místech nedaleko nás probíhají válečné konflikty. O to více si važme toho, co máme,“ uvedl při proslovu místostarosta Pavel Bartoň (ANO 2011).
Historické události spojené s pobytem i útlakem Židů v našem městě během předválečného a poválečného období připomněl ředitel Státního okresního archivu Vsetín Tomáš Baletka. Pěvecké a taneční vystoupení si pak připravili studenti Masarykova gymnázia, SZŠ a VOŠZ Vsetín. Na závěr pietního aktu přítomní položili k památníku květiny a svíce.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV