Pod společným označením Zmizelé Čechy, Morava a Slezsko ji vydalo nakladatelství Paseka. Učinilo tak v rámci edice, která má připomenout zaniklou tvář měst i celých regionů se zřetelem na jejich historický či umělecký význam a na sílu genia loci, na jehož vytváření se podíleli naši předkové.
V publikaci nalezneme téměř 130 historických snímků. Například pohled na Litoměřice před výstavbou Severozápadní dráhy, a to i s kostelem sv. Jiří, jenž byl zbořen v sedmdesátých letech 19. století. Nechybí ani Labská ulice, stejně jako celé Mlýnské předměstí, které zasáhl v souvislosti s přeložkou železnice, probíhající v letech 1956 – 57, smutný osud demolice. Zajímavý je snímek staré radnice (dnes muzeum) se zříceným předním traktem, k čemuž došlo v roce 1916. Rekonstrukce trvala deset let. Další snímky ukazují původní podobu objektu U Černého orla nebo domu U Kamenného jelena, stejně jako konce Dlouhé ulice s barokním špitálem zvaným Trojče dva roky před jeho likvidací roku 1961. „Nejstarší fotografie pochází z roku 1878, nejmladší pak ze sedmdesátých let minulého století, kdy původní zástavba ustoupila stavbě sídlišť,“ uvedl archeolog litoměřického muzea Oldřich Kotyza, který s manželkou Ilonou pracoval na knize tři roky.
Právě vydanou knížku vhodně doplňuje výstava Zmizelé Litoměřice, která až do 4. března probíhá v litoměřickém muzeu. Zatímco v knize jsou publikovány pouze historické fotografie, v muzeu je doplňují snímky autora výstavy Martina Kolaříka, přibližující aktuální podobu původních zákoutí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: litomerice.cz