Sbírka 4/nové akvizice - 12. 11.2011 – 31. 3. 2012
Výstava navazuje na stálou expozici Sbírka 123. Stopy historie v akvizicích a představuje nedávno získaný soubor uměleckých děl - instalace a objekty z přelomu 80. a 90. let, které do českého umění přinesly inovativní impulzy.
Na přelomu osmdesátých a devadesátých let byly prezentovány na důležitých výstavách v Praze a některé i v cizině: instalace „ Dvojčata“ (1991) Mileny Dopitové, „ Veřejná intimita“ (2009/1990-91) Pavla Humhala, série čtrnácti fotografií „ Na bílém papíře“ (1988-89) od Lukáše Jasanského a Martina Poláka, výběr fotografií – objektů z cyklu „ Řeholní pacient“ (1991) Václava Stratila, instalace a objekty „ Na modlitbách“ (2008/1992), „ Smetákový kříž“ (2008/1990) a „ Nožíky – rybičky „ ( 2008/1991) od Filipa Turka.
Obraz, v kterém žijeme - 12. 12.2011 - 31. 3. 2012
Práce studentů studijních programů a oborů fotografie realizovaných na českých a slovenských vysokých uměleckých školách
Výstava „Obraz, v kterém žijeme“ představuje na jedné straně nutné mapování vývoje tvůrčích aktivit a metodologií podpory uměleckého talentu na jednotlivých participujících školách. To se děje především v rámci doprovodného sympozia, které se zaměřuje na aktivní a společné hledání cest, jak zdokonalováním výuky výrazového jazyka fotografie mohou vysokoškolská pracoviště přispět k rozvoji vizuální kultury.
Samotná výstava je rozdělena do šesti tematických bloků, které reflektují různé pohledy na sledovanou problematiku - diagnostikování symptomů nestability či vychýlení čehokoliv mimo normál, zkoumání institucionálních nebo formálních hranic umění, absolutní zpochybnění již téměř mytizované identity, a to prostřednictvím jejího nabourání banalitou, nedůležitostí, nepodstatností. Jde také o zkoumání změny našeho vztahu k přírodě, krajině, v rámci kterého klademe sebe samých do podivně submisivní polohy, dále o hledání ztraceného času a místa, ale i o sledování toho, co se děje v souřadnicích osobního prožívání a jeho konečného a definitivního zobrazení na fotografii.
Europa Jagellonica - 18. 5. - 30. 9. 2012
Česko-polsko-německý výstavní projekt poprvé představí umění a kulturu ve střední Evropě na přelomu pozdního středověku a raného novověku v širokých mezinárodních souvislostech. Na dvě stě klíčových uměleckých děl všech výtvarných oborů z více jak stovky evropských a amerických muzeí, církevních a soukromých sbírek bude prezentováno v kontextu funkce, společenských ambicí objednavatelů a výtvarných záměrů jejich tvůrců.
Výstavní projekt pořádají čtyři muzea umění z České republiky, Polska a Německa ve spolupráci s vědecko-výzkumným institutem při univerzitě v Lipsku: Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře (GASK), Das Haus der Brandenburgisch-Preußischen Geschichte in Potsdam (HBPG), Muzeum Narodowe w Warszawie (MNW) a Zamek Królewski w Warszawie (ZKW) s Das Geisteswissenschaftliche Zentrum Geschichte und Kultur Ostmitteleuropas an der Universität Leipzig (GWZO). Kurátorem výstavy je Jiří Fajt.
Artists for Tichy -Tichy for Artists - listopad 2012 - březen 2013
Z Kyjova pocházející český fotograf Miroslav Tichy (1926 – 2011) se stal nejenom světoznámou, ale i kvůli svému postoji – odmítal prodávat své práce a starat se o svoji uměleckou kariéru – velice oblíbenou a obdivovanou postavou jinými umělci. Umělci ho začali navštěvovat a vyměňovat si s ním svoje vlastní práce.
V této výměně potom pokračoval sběratel a podpůrce Miroslava Tichého, Roman Buxbaum. Tak vznikla ojedinělá sbírka mezinárodního umění, ve které se nacházejí práce takových významných umělců jako je Richard Prince, Rosemarie Trockel, Lowrence Weiner, Thomas Zipp, Thomas Ruf ale i mladších jako je Andy Hope, Fabian Marti nebo Andro Wekua. Tato ojedinělá sbírka bude poprvé ukázána v celém rozsahu v Galerii Středočeského kraje. Kurátorkou je Noemi Smolik a výstava bude doprovázena rozsáhlou publikaci, která má zároveň sloužit jako přehled současného mezinárodního umění.
Křest knihy - Hans Ulrich Obrist: Hovory o umění – únor 2012 Rozhovory s předními kurátory a historiky uměn
První kniha z připravované řady knih o umění a teorii umění, které bude vydávat Galerie Středočeského kraje GASK iniciována a vedená jejím uměleckým garantem Noemi Smolik.
Project Room
Prostor pro mladé umělce a umělkyně. Výstavy se budou konat 4x ročně.
Adam Vačkář – Synesthesia - 12.11.2011 - 29.03. 2012
Vačkářovy instalace a akce se zdají být absurdní až paradoxní, a přesto se vyznačují silným odkazem k realitě. Nikoli v tom smyslu, že by přímo zobrazovaly skutečnost, ale právě tím, že zprostředkovávají reálný osobní prožitek. Tento zážitek může být, dle mínění francouzského psychoanalytika Jacquese Lacana, často zdrcující zkušeností. Není tomu tak dávno, co se futuristicky orientované koncepty, příznačné zvláště pro umění, zakládaly právě na vyhybání těmto zdrcujícím zkušenostem. Avšak Vačkářovy instalace a akce se naopak záměrně snaží tyto zničující zážitky vyvolávat.
Marek Číhal - 1. 4. 2012 – 30. 6. 2012
Vycházejíce z kutnohorské Iluminace, knižní malby z 15. století, která se nedávno vrátila do Kutné Hory, namaluje tento mladý umělec dva velké obrazy jako dialog s touto iluminaci.
Whitebox
Prostor pro výstavy designu. Výstavy se budou konat vždy 4x ročně.
ALLT - A Life Shaped By All That - 12. 12 – 30. 3. 2012
Studio ALLT ze Slovenska instalace spojuje základní prvky denních aktivit s hmotným světem objektů. Zobrazuje náš každodenní život v prostorovém schématu jedné místnosti. Prostor každého člověka je naplněn tím, co si do něj člověk vloží sám. Jelikož naše životy se skládají hlavně z malých všedních věcí, je třeba si je pečlivě i pozorně vybírat a přistupovat k nim s láskou.
Robert Rauschenberg, Tribute 21 – podzim 2012
Výstava grafického souboru Tribute 21 od amerického umělce Roberta Rauschenberga (1925 – 2008) ze sbírek GASK.
Jedná se o cyklus 22 serigrafiií na ručním papíře z r. 1994, které získalo České muzeum výtvarného umění darem v roce 1996. Grafiky vystavovalo ČMVU v roce 1997 v Domě u Černé Matky Boží v Praze, 1998 v Domě umění ve Zlíně, 2011 v Galerii Ladislava Sutnara v Plzni.
Jezuitská kolej – otevření rekonstruovaného severního křídla – říjen 2012
Ivan Sobotka - říjen 2012
Sobotka ačkoli vychází z moderní tradice je malíř splňující nároky, které klade jezuitská spiritualita na dílo i osobnost umělce - blízkost tomuto světu, ale přitom setrvání na svém, skromnost, úspornost jako z Chestertonova výroku, že: „jedině moudrý člověk stárne k jednoduchosti“.
Ivan Sobotka (1927- 2008) absolvoval roku 1951 AVU v Praze. Zpočátku byl na volné noze (do roku 1955), poté vystřídal několik občanských povolání: pracoval jako kartolitograf, tiskař, obtahovač štočků, správce depozitáře NG. Vystavoval sporadicky od šedesátých let. (Zdroj - Revolver Revue)
Otevření zrekonstruovaných prostor bývalého Českého muzea výtvarného umění – Husova ulice, Praha 1
František Drtikol – 21. 3. 2012
Český fotograf František Drtikol (1883 – 1961) je jeden z průkopníků fotografie na začátku 20. století, jeho práce, především jeho akty jsou dnes známy a obdivovány po celém světě. Jeden z nejlepších znalců díla tohoto umělce je německý galerista Rudolf Kicken. Je zároveň kurátorem výstavy, která představí exklusivní výběr z díla tohoto umělce. Výstava bude doprovázena katalogem, od předních odborníků z oboru fotografie.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: gask.cz