Znojmo je nejlepší v třídění odpadů mezi městy Jihomoravského kraje

05.12.2011 8:22 | Zprávy

Prestižní ocenění v soutěži „My třídíme nejlépe 2011“ v úterý v Brně obdržely obce Jihomoravského kraje, které za uplynulý rok nejlépe třídily odpad.

Znojmo je nejlepší v třídění odpadů mezi městy Jihomoravského kraje
Foto: znojmocity.cz
Popisek: Letecký pohled na centrum města Znojmo

Na prvním místě se v kategorii měst nad 10.000 obyvatel umístilo město Znojmo, a to hlavní i vedlejší soutěži. Každý obyvatel města vytřídil ze svého odpadu za rok v průměru 47,7 kg papíru, plastů, skla a nápojových kartonů.

Stylové trofeje a finanční odměny v Brně předali představitelům Znojma zástupci Jihomoravského kraje a autorizované obalové společnosti EKO-KOM, a. s. Ceremoniál byl součástí informačních a vzdělávacích aktivit zaměřených na podporu tříděného sběru odpadů ve městech a obcích regionu. „My třídíme nejlépe" zahrnuje tradičně hlavní a vedlejší soutěž. Každá je ještě, kvůli spravedlivému hodnocení, rozdělena do čtyř kategorií podle počtu obyvatel.

Výsledky hlavní soutěže

Znojmo předběhlo ve své kategorii měst s více než 10.000 obyvateli v hlavní soutěži druhý Vyškov, za kterým následovala města Hodonín, Kyjov a Břeclav.

Znojemský okres bodoval ve třídění odpadu i v kategorii měst a obcí od 2.000 do 10.000 obyvatel. Na předních pozicích v této kategorii okres reprezentovaly Střelice, které se umístily na druhé pozici s výtěžností 60,8 kg na obyvatele.

V kategorii obcí s počtem obyvatel od 500 do 2.000 se z obcí spadajících do okresu Znojmo umístily výborně Tavíkovice - s výtěžností 60,8 kg obsadila tato obec druhou příčku.

Nejvíce předních příček však obce z okresu Znojmo obsadily v kategorii obcí do 500 obyvatel - a to hned tři pozice z první pětky. V této kategorii nejmenších obcí zvítězila obec Podhradí nad Dyjí s výtěžností 150,8 kg, a následovaly Oslnovice, jejichž každý obyvatel vytřídil za rok v průměru 93,7 kg odpadu a čtvrté místo v této kategorii získala obec Onšov, s výtěžností 80,3 kg.

Kritériem s největší váhou byla v hlavní soutěži právě výtěžnost, tedy množství vytříděného odpadu za rok, připadající na jednoho občana. Svou roli ale hrál mimo jiné i fakt, jakou poměrnou část komunálního odpadu dokázali obyvatelé obcí vytřídit. Body obce získávaly také za oddělený sběr bílého a barevného skla nebo za třídění nápojových kartonů.

Výsledky vedlejší soutěže

Ve vedlejší soutěži obcí zapojených do systému EKO-KOM rozhodoval poměr mezi množstvím vytříděného odpadu a množstvím směsného odpadu za celé období soutěže. Mezi městy nad 10.000 obyvatel bylo nejlepší právě Znojmo, v kategorii obcí a měst od 2.000 do 10.000 obyvatel, byla nejúspěšnější obec Čejkovice z okresu Hodonín. V kategorii obcí s počtem obyvatel od 500 do 2.000 ovšem zvítězila opět obec z okresu Znojmo, a to obec Tavíkovice. Mezi obcemi s počtem obyvatel do 500 obyvatel pak vyhrála obec Skryje z okresu Brno-venkov.

Třídění odpadů se stává přirozenou součástí životního stylu stále více obyvatel Jihomoravského kraje. I když kraj nedosahoval v minulosti takových výsledků, jako jiné oblasti naší země, situace se díky intenzivní podpoře třídění postupně zlepšuje, a region tak začíná dosud úspěšnější kraje dohánět. „V loňském roce množství separovaného papíru, plastu, skla, nápojového kartonu a kovů v celém jihomoravském regionu narostlo o 11 procent oproti roku 2009, což je v rámci celé republiky nadprůměrná hodnota," uvedla Jana Krčmářová z autorizované obalové společnosti EKO-KOM, a.s., která aktivity na podporu třídění odpadů, jejichž součástí je i soutěž obcí, organizuje a financuje.

Základním předpokladem vstřícného vztahu lidí ke třídění je dobrá dostupnost nádob na separovaný sběr odpadu. „V celém Jihomoravském kraji se jich teď nachází okolo 18 tisíc, což je zhruba o 70 procent více, než tomu bylo před 5 lety. Jen v letošním roce jsme obcím v oblastech s vysokým potenciálem růstu poskytli dalších 680 nových nádob," uvedl Milan Hroudný, regionální manažer autorizované obalové společnosti EKO-KOM, a. s. pro Jihomoravský kraj.

Jen za poslední dva roky podle jeho slov společnost bezplatně obcím poskytla více než 1,5 tisíce barevných nádob v celkové hodnotě přes 9 milionů korun.

Od letošního podzimu na aktivitách podporujících třídění odpadů spolupracuje i Jihomoravský kraj. „V rámci této spolupráce vítáme a podporujeme vyhodnocení soutěže obcí nazvané „My třídíme nejlépe", v jejímž rámci usilují jednotlivé obce Jihomoravského kraje o dosažení co největší výtěžnosti separovaného sběru jednotlivých využitelných složek komunálního odpadu (papír, sklo, plasty a nápojové kartony). Získávají tak možnost dosáhnout na zajímavé finanční odměny z prostředků autorizované obalové společnosti EKO-KOM, a.s.," uvedl Jiří Hájek z odboru životního prostředí KÚ Jihomoravského kraje.

Má to smysl. Třiďte odpad.

Odpady - v původní či zpracované formě - nás provázejí doslova na každém kroku. Výrobky s podílem recyklovaných materiálů jsou stejně bezpečné, spolehlivé a kvalitní jako ty z běžných surovin. Věděli jste, že v plastových dílech v interiéru vašeho automobilu je až 40 procentní podíl recyklátu? Recyklovaný materiál, který je díky správnému třídění možné využít, se nachází také v zahradním nábytku nebo obyčejném plastovém kbelíku. V oblečení jako jsou bundy, trička či košile můžeme například najít vlákna na bázi PET, při výrobě nových plastových lahví je používán granulát z lahví vytříděných. Základem speciálních desek, ze kterých se staví domy, je slisovaný nápojový karton - tedy krabice od džusu či mléka. Odhozením plastové lahve nebo starých papírových krabic do správného kontejneru celý proces recyklace a následného využití teprve začíná.

Stručně o aktivitách na podporu třídění odpadů

Cílem aktivit, které jsou součástí dlouhodobého projektu autorizované obalové společnosti EKO-KOM, a.s. a Jihomoravského kraje, je zvýšení množství a kvality separovaného odpadu. Důraz je kladen zejména na aktivity cílené do oblasti s vysokým potenciálem (Blanensko, Břeclavsko, Hodonínsko), ve kterých občané ve třídění nedosahují tak dobrých výsledků jako v ostatních částech kraje. Obyvatelé regionu se v rámci kampaně mimo jiné mohli setkat se speciálními polepy svozových automobilů, venkovními akcemi se zábavným programem a soutěžemi. V brněnské zoologické zahradě bude v nejbližších dnech zprovozněn unikátní ekokoutek, který zábavnou a hravou formou prezentuje problematiku třídění odpadu. Podobný koutek ještě letos vznikne také v ZOOparku Vyškov. Více informací je k dispozici na internetových stránkách www.tridime-jihomoravsky.cz.

My třídíme nejlépe 2011 - Jihomoravský kraj

Populární klání, které hodnotí množství vytříděného separovaného odpadu přepočtené na jednoho obyvatele města nebo obce, zapojených do systému EKO-KOM v daném kraji.

V rámci slavnostního předání získají nejlepší obce a města ve čtyřech kategoriích (města nad 10.000 obyvatel, města a obce od 2.000 do 10.000 obyvatel, obce nad 500 do 2.000 obyvatel a obce do 500 obyvatel) kromě stylového ocenění (keramická soška s glazurami symbolizujícími barvy třídění nazvaná „Tanec s popelnicí" z dílny uznávaného olomouckého výtvarníka Otty Bébara) a věcných cen také finanční odměny.

V soutěži jsou každoročně hodnoceny aktivity obcí a měst v oblasti nakládání s komunálním odpadem, a to především v tříděném sběru využitelných složek. Hodnocení obcí se provádí na základě údajů, poskytovaných obcemi do systému EKO-KOM v rámci jejich pravidelného vykazování za stanovené období. Věcné ceny i finanční prémie získají obce na slavnostním ceremoniálu. V letošním roce se hodnotily výsledky od 1. 10. 2010 do 30. 9. 2011.

O společnosti EKO-KOM

Tato nezisková společnost již od roku 1999 efektivně provozuje celorepublikový systém, který zajišťuje třídění, recyklaci a využití obalového odpadu na kvalitní evropské úrovni. Tento systém, založený na spolupráci průmyslových podniků, měst a obcí a společností nakládajících s odpady zajišťuje, aby odpady z použitých obalů byly spotřebitelem vytříděny, svezeny sběrovou technikou, upraveny a dotříděny a konečně využity jako náhrada primárních surovin. Do systému EKO-KOM, který ve spolupráci s obcemi a městy zajišťuje zpětný odběr a využití obalového odpadu, je v kraji zapojena drtivá většina obcí - 650 - z celkem 673. Třídění odpadů je tak umožněno téměř všem lidem v kraji. Obyvatelé Jihomoravského kraje v loňském roce vytřídili v průměru 40 kilogramů plastu, papíru, skla, nápojových kartonů a kovů.

Za těmito pozitivními výsledky stojí především pravidelné zahušťování sítě sběrných nádob na tříděný odpad. Ke konci loňského roku se na území Jihomoravského kraje nacházelo 17 700 barevných kontejnerů. Tato skutečnost významně napomáhá nejen růstu množství vytříděných odpadů, ale i zvyšování jejich kvality. Navíc se tak třídění odpadů stává dostupnější a pohodlnější pro samotné obyvatele kraje. Jedno průměrné kontejnerové hnízdo již v závěru loňského roku sloužilo přibližně pro 193 obyvatel. V roce 2005 to bylo ještě bezmála 327.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: znojmocity.cz

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vyškov: Rozšiřování betlému pokračuje, povoz přepraví tři cestující

22:05 Vyškov: Rozšiřování betlému pokračuje, povoz přepraví tři cestující

Jeho narození je základem oblíbených zimních svátků a hraje důležitou roli v křesťanském liturgickém…