Osm důvodů, proč senátorský klub ODS a TOP 09 podpoří zamítnutí návrhu Stavebního zákona:
- Postupná demontáž sloučeného modelu veřejné správy.
- Arogantní legislativní proces – neakceptování připomínek, prosazeno proti Asociaci krajů ČR, Svazu měst a obcí ČR, Sdružení místních samospráv ČR, Spolku pro obnovu venkova ČR i většiny profesních odborných sdružení.
- Omezení kompetencí samospráv, zejména v oblasti územního plánování, zeleně, napojení na vodohospodářskou strukturu atd.
- Finanční dopady, které se odhadují na cca 25 miliard korun.
- Personální dopady – pouze 40 % dotčených pracovníků plánuje přechod pod státní službu, naopak 75 % starostů si chce své zaměstnance udržet a nabídnout jím jiná místa.
- Úředníci, úřady a tím i služba se vzdálí občanovi, a to nejen kvůli zrušení stovek malých stavebních úřadů.
- Nebezpečí zvýšeného počtu chybných rozhodnutí a černých staveb kvůli nedostatečné místní znalosti.
- Zvýšené korupční riziko dané koncentrací rozhodovacího procesu.
„Návrh zákona obsahuje i dobrá ustanovení. Jedná se například o zřízení specializovaného a odvolacího stavebního úřadu, prohlubuje digitalizaci celého procesu nebo odstranění schvalovacího pin-pongu mezi jednotlivými úrovněmi stavebních úřadů. Tyto klady ale zdaleka nevyvažují zápory tohoto návrhu. Poslanci i senátoři ODS jsou připraveni se podílet na přípravě a schválení takové verze stavebního zákona, která stavební řízení opravdu zpřehlední, zjednoduší a zrychlí,“ uvedl předseda senátorského klubu ODS a TOP 09 Zdeněk Nytra.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.