Babiš (ANO): Cílem kontrolního hlášení není ukládání pokut, ale odhalování daňových úniků

06.03.2017 15:46 | Zprávy

Finanční správa rozšiřuje možnosti prominutí pokut u kontrolního hlášení

Babiš (ANO): Cílem kontrolního hlášení není ukládání pokut, ale odhalování daňových úniků
Foto: repro Youtube, tan
Popisek: Andrej Babiš

Finanční správa přichází s další úlevou pro podnikatele. Plátci DPH, kteří v roce 2016 pochybili v souvislosti s podáním kontrolního hlášení a vznikla jim tudíž povinnost uhradit některou z „fixních“ pokut ve výši 10, 30 nebo 50 tisíc korun, mají nyní možnost požádat svého správce daně o prominutí 2 pokut a to bez ohledu na příčinu pochybení. Za rok 2017 bude možné za obdobných podmínek prominout nanejvýš 1 pokutu.

„Reagujeme tím na podněty z řad podnikatelů. Nechceme, aby se poctiví podnikatelé dostávali do problémů kvůli drobným pochybením. Cílem kontrolního hlášení není ukládání pokut, ale odhalování daňových úniků,“ komentuje opatření ministr financí Andrej Babiš.

V současné době je již možné v určitých případech podle Pokynu GFŘ-D-29 prominout pokuty za nepodání kontrolního hlášení. V reakci na dosavadní praktické dopady sankčního systému kontrolního hlášení se Pokyn ode dneška rozšiřuje o další ospravedlnitelné důvody, za kterých je možné částečně nebo úplně udělené sankce prominout. Kromě plošného prominutí jedné pokuty ročně je například možné prominout pokutu (50 tisíc korun), když se plátce s reakcí na výzvu k podání kontrolního hlášení opozdí maximálně o 5 dní a pokud mu povinnost podat ze zákona skutečně nevznikla. Nebo vzniká možnost prominout pokutu (30 tisíc korun), když plátce reaguje na výzvu k odstranění nesrovnalostí nejdéle 5 dní po zákonném termínu u od počátku bezchybně podaných kontrolních hlášení.

Finanční správa dále aktualizovala uvedený Pokyn v souvislosti s rozhodnutím Ústavního soudu, které se týká fikce doručení u písemností odesílaných prostřednictvím e-mailu.

Podrobné informace ohledně rozsahu ospravedlnitelných důvodů, podání žádosti a postupů v řízení o prominutí pokuty za nepodání kontrolního hlášení, jsou uvedeny v aktualizovaném Pokynu GFŘ-D-29 na internetu Finanční správy v sekci pro kontrolní hlášení (ZDE).

Za loňský rok přineslo kontrolní hlášení do státního rozpočtu 10 až 12 miliard korun. Předpoklady před zavedením tohoto instrumentu se pohybovaly okolo 9 miliard.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Co říkáte na to, s čím aktuálně vláda přichází?

Dobrý den, i když jste byla myslím zvolena za vládní strany, teď si nejsem jistý za kterou, přesto si myslím, že jste objektivní. Zajímal by mě tak váš názor jednak na to, že chce vláda trestat jakousi činnost pro cizí moc, upřímně nechápu ani co přesně je tím myšleno? A pak, že chce zbavit dvojího ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátor Hraba: Může se nám to opravdu vymstít. Je to nebezpečné

21:02 Senátor Hraba: Může se nám to opravdu vymstít. Je to nebezpečné

Projev na 5. schůzi Senátu ČR 22. ledna 2025 k návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 65/2022 Sb., o…