Bajer (Soukromníci): Vláda nemůže plošně omezit volební právo osob v karanténě

28.07.2020 17:34 | Zprávy

Komentář na facebookovém profilu k právním aspektům omezení volebního práva kvůli karanténě

Bajer (Soukromníci): Vláda nemůže plošně omezit volební právo osob v karanténě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Bajer

Právní experti, které oslovila Strana soukromníků ČR, se shodují v tom, že vláda nemůže plošně omezit právo volit osobám v karanténě. Reagovali tak na nedávné prohlášení ministra vnitra Jana Hamáčka, podle něhož by mohli být z říjnových voleb vyloučeni právě lidé nacházející v podezření z nakažení Covidem 19. Ministr Hamáček sice v nedělní Partii na Primě své prohlášení zmírnil, ale stále variantu neumožnit základní ústavní právo lidem v izolaci připouští (ZDE).

Strana soukromníků ČR si nechává postupně vypracovat právní názory a případné kroky, jak naopak lidem v izolaci volební právo zajistit. "Z důvodu karantény je legitimní omezit výkon volebního práva. Nesmí se toho však využít plošně. Tedy musí jít o karanténu nařízenou konkrétním osobám, které jsou nemocné nebo je pravděpodobná možnost, že jsou nositeli viru. Nemělo by jít o plošné zrušení voleb například v okrese Karviná," uvedl ústavní právník Zdeněk Koudelka s tím, že o návrhu ví jen z doslechu.

"Stát musí najít způsob, jak dostat volební urny k těm, kteří jsou v karanténě. Pokud by se jednalo o jednotlivce, nevidím důvod, proč k nim urnu nedopravit," řekl předseda Soukromníků Petr Bajer, který nevidí problém ani v případě celých uzavřených obcí. "Jestliže jsou v karanténě všichni obyvatelé obce, tak si mezi sebou dokáží volby pohlídat a úspěšně uspořádat také," doplnil předseda Soukromníků.

Podle něj je nemyslitelné, že ve vězení mohou volit všichni, pokud se nápravné zařízení při volbách do samospráv a Senátu nachází v jejich volebním obvodu, další skupině by ale tahle možnost byla odepřena. "Volit mohou zloději, vrazi, tak proč ne ti, kteří se ničím neprovinili? Zajistíme třeba soudně právo volit pro všechny, i ty v karanténě" dodal se Petr Bajer.

S jeho názorem souhlasí i právní expert Jiří Navrátil z Brna. "Stát musí vytvořit takové podmínky, aby na jedné straně chránil životy a zdraví voličů při volbách za situace, kdy epidemiologická situace nepostihuje pouze jednotlivce, ale rozsáhlejší skupiny voličů.Současně však, aby této široké skupině voličů umožnil bezpečnou účast ve volbách a neohrozil při tom ani životy a zdraví osob zajišťujících volby. Pokud jsme schopni přiměřeně chránit zdravotnický personál, musíme být schopni takto ochránit i osoby zajišťující volby," míní.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Lenka Knechtová byl položen dotaz

bydlení

Vámi kritizovaná digitalizace stavebního řízení je podle mě zanedbatelný problém v porovnání s tím, že má ČR problém s nedostatkem bydlení, které, když už je, tak je pro většinu smrtelníků nedostupné. A upřímně nemám dojem, že když jste byli ve vládě, že jste problém nějak řešili. Můj dotaz tak zní,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kobza (SPD): Green Deal jako demagogie aktivistů

18:33 Kobza (SPD): Green Deal jako demagogie aktivistů

Komentář poslance SPD po sněmovní konferenci vědců, která zpochybnila teze o globálním oteplování zp…