Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR se zabývala výstavbou nového jezu na Labi u Děčína během červnového projednávání novely zákona o urychlení dopravní infrastruktury. Poslanci tehdy jez zařadili do seznamu prioritních staveb. A to, aniž by se vyřešily majetkové spory. Stavba by navíc operovala v blízkosti dalších významných dopravních staveb, jako je dálnice a železniční spojení, které dnes zajišťují dopravní spojení s Německem. Námitky týkající se životního prostředí a názory odborníků po plavbě shrnula Dana Balcarová: „Poslanci svým rozhodnutím ignorovali fakt, že úsek dolního Labe u Děčína je přirozeně tekoucí řekou. V místě navíc existuje jedinečný ekosystém, uvedený na seznamu nejohroženějších a nejvzácnějších přírodních úkazů v rámci Evropské unie – Natura 2000. Jsem ráda, že se dnes v Děčíně sešli lidé, kterým budoucnost Labe není lhostejná, a z diskuze bylo patrné, že ne všichni se chtějí podřídit zájmu lobbistů z oblasti lodní dopravy. Z několika stran zaznělo, že spíše než investice do megalomanské výstavby jezu, pomůže oblasti zachování jejího přírodního rázu, jelikož může být dále využívána turisty, kteří chráněné oblasti okolo Labe rádi navštěvují. O tuto přednost by zmíněnou výstavbou lokalita přišla, a to kvůli jezu, který pravděpodobně ani neumožní splavnost v celém rozsahu.”
Balcarová proti plánované výstavbě jezu u Děčína nejen vystoupila ve Sněmovně, ale též uspořádala k tématu odborný seminář. Na základě uvedených pochybností uvedla, že „velmi pravděpodobně půjde o promarněnou investici, která se uskuteční pouze proto, aby se vyhovělo nátlaku rejdařské a betonářské lobby.”
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV