Všichni aktéři jsou doposud politicky činní a někteří budou spoléhat na to, že lidé mají krátkou paměť. Od prvního momentu, kdy Andrej Babiš a Alena Schillerová přišli s myšlenkou zavedení elektronické evidence tržeb, tak pouze dva subjekty byly od první vteřiny nekompromisně proti. Strana soukromníků České republiky a Podnikatelské odbory. Okamžitě jsme pochopili, že lidé se zkušeností s STB chtějí udělat další výrazný krok k získání absolutního přehledu o každém kroku drobných, malých a středních firem. Usoudili, že příliš svobody je škodlivé.
Od samého počátku měli pro svůj záměr podporovatele ve Vladimíru Dlouhém, prezidentovi Hospodářské komory ČR, Václavu Stárkovi, předsedovi Asociace hotelů a restaurací ČR a hlavně v Karlu Havlíčkovi, tehdejším předsedovi Asociace malých a středních podnikatelů. Ten si za podporu EET a celkovou přítulnost u Babiše vysloužil funkce dvou ministrů a místopředsedy vlády.
Složitost tehdejší situace dokresluje i předvolební jednání před parlamentními volbami 2017. ODS a Strana soukromníků České republiky založila společný programový tým, který vedl Zbyněk Stanjura. Dohodli jsme se, že Soukromníci připraví 12 bodů do společného programu. Na příštím jednání jsme našich 12 bodů předložili. Bod č. 1 bylo zrušení EET. Bylo nám řečeno, že to nebude možné, protože názor v ODS je na tuto záležitost tak 50 na 50. Řekli jsme, že toto je naše podmínka, přes kterou nejede vlak, a chystali jsme se k odchodu. Bod byl zařazen! Ke cti ODS je ale nutné říct, že celé čtyři roky se snažila jako opoziční strana zrušení EET prosazovat, takže její dnešní rozhodnutí je logické.
Naše vyjednávací „komando“ ve složení Petr Bajer, Ladislav Linek, Michal Dvouletý, Jan Baránek, Petr Thaisz a Rudolf Baránek nakonec do společného volebního programu 2017 prosadilo všech 12 bodů. Mnohé pokusy ohledně zrušení EET učinil také senátor za Stranu soukromníků České republiky pan Ivo Valenta. Vše bylo zamítnuto tehdejší Babišovou většinou v parlamentu.
Dalším důležitým bodem z těch 12 námi navržených bylo zrušení kontrolního hlášení. Uvidíme, co všechno bude v programovém prohlášení vlády, které bude předloženo parlamentu v půlce ledna 2022. Po jeho prostudování začneme s jednotlivými ministry jednat.
Na závěr vzpomínky bych chtěl upozornit na to, že prosazení velmi důležitých rozhodnutí, která negativně ovlivňují každodenní život desetitisíců soukromníků, může trvat i několik let. Stavovská Strana soukromníků České republiky má dnes na prosazování svého dlouhodobého programu dostatek zkušeností i trpělivosti. Rok 2022 bude rokem hluboké hospodářské, politické a sociální krize. Musíme se na vývoj v České republice zodpovědně připravit. Bude to nebezpečné období po všech stránkách!
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV