Bartoň: Náš model umožní nárůst platu všech pedagogických pracovníků

02.03.2020 16:47 | Zprávy

Piráti předložili pozměňovací návrh k zákonu o pedagogických pracovnících, ve kterém chtějí navázat plat pedagogických pracovníků na průměrnou mzdu v ČR. Kromě navýšení platu pedagogických pracovníků tak návrh počítá také s automatickou roční valorizací.

Bartoň: Náš model umožní nárůst platu všech pedagogických pracovníků
Foto: Piráti
Popisek: Lukáš Bartoň

Průměrný plat pedagogických pracovníků by měl podle pirátského návrhu od roku 2023 dosahovat minimálně 130 procent průměrné mzdy. Návrh z dlouhodobého hlediska umožní předvídatelnost pohybu platu pedagogických pracovníků, zohlednění vývoj průměrné mzdy v ČR. Odpadne tak každoroční nedůstojné dohadování o tom, kolik se nakonec pedagogickým pracovníkům pro nadcházející rok přidá na platech.

„Zásadní změnou je, že návrh stanovuje zákonný požadavek na minimální plat pedagogického pracovníka, který bude každoročně valorizován podle vývoje růstu průměrné mzdy v ČR,” uvádí předkladatel návrhu Lukáš Bartoň a dodává: “Model, se kterým jsme s Piráty přišli, umožní nárůst platu všech pedagogických pracovníků a rychlejší růst platu v prvních 10 letech praxe. Věřím, že to pomůže zvýšit atraktivitu pedagogické profese. Výrazný růst oproti současnosti zaznamenají zejména začínající učitelé a učitelé v předškolním vzdělávání, kterým současný systém příliš nepřeje. Právě platy začínajících učitelů je oproti současnému stavu třeba značně posílit, abychom do školství přilákali co nejvíce schopných lidí.”

Návrh dále stanovuje minimální tarifní plat pedagogických pracovníků dle jejich zařazení do platové třídy a délky praxe jako násobek valorizované průměrné mzdy na dané rozpočtové období. Není tedy nutné tarifní tabulku rok od roku měnit. „Začínající učitel s praxí do 2 let bude mít základní tarifní plat ve výši průměrné mzdy v daném roce. Ředitel školy bude mít zároveň možnost navýšit plat až o 20 procent v rámci nadtarifní složky platu, prostřednictvím odměn a osobního ohodnocení. Při promítnutí současné věkové struktury učitelů pak součet tarifní a nadtarifní složky dává průměrný plat pedagogických pracovníků ve výši minimálně 130 procent průměrné mzdy v ČR,” vysvětluje dále Bartoň.

Návrh je v souladu s programovým prohlášením vlády a v roce 2021, nemá na státní rozpočet pro uvedený rok žádné vyšší nároky než ty, které již garantovala vláda. Návrh rovněž vychází z Dlouhodobého záměru vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy ČR 2019-2023, kde je jedním z hlavních cílů postupné navýšení průměrného platu pedagogických pracovníků minimálně ke 130 procentům průměrné mzdy v ČR a z usnesení Sněmovny o navýšení platů učitelů a záměru zvýšit prostředky do vzdělávání minimálně na 5 procent HDP do roku 2025. O návrhu bude jednat Školský výbor 18. března 2020.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Piráti

Dobrý den, zajímalo by mě, koho jste volil jako vašeho nástupce a jestli byl Hřib vaším favoritem a co si o něm myslíte? Nemyslíte, že on stranu spíše pohřbí? A zajímá vás vůbec osud strany? Přeci jen byl jste to vy, kdo ji vybudoval a podle mě je velká chyba, že jste jako předseda skončil.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Asociální vláda čelila pískotu na Národní třídě

9:15 Vích (SPD): Asociální vláda čelila pískotu na Národní třídě

Po odložení důchodů obří skupině občanů ČR byla zjevně poslední kapkou v poháru trpělivosti vyjádřen…