Podle Jana Bauera, poslance ODS a člena výboru pro sociální politiku, to ale nepůjde bez účelné a systematické spolupráce státu se soukromými a neziskovými poskytovateli. Pokud stát nezareaguje včas a dostatečnými kroky, bude v sociální sféře do několika desetiletí hrozit obdobný kolaps, jako by v případě jeho nečinnosti nastal v penzích.
Právě téma budoucí spolupráce mezi veřejným a nestátním sektorem, bylo předmětem včerejšího kulatého stolu uspořádaného pod záštitou Jana Bauera na půdě Poslanecké sněmovny. Zúčastnili se ho vedle náměstkyně ministra práce a sociálních věcí Zdislavy Odstrčilové také zástupci Unie zaměstnavatelských svazů a Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR, IDEA při CERGE – EI, ředitelé domovů seniorů, zástupci samosprávy i pojišťoven.
„Soukromá zařízení pokrývají rostoucí poptávku po místech v domovech seniorů už dnes. Je proto na místě vést otevřenou debatu o tom, jak má jejich spolupráce se státem a samosprávou do budoucna vypadat. Naléhavé demografické situaci nemůže žádná vláda, ať už pravicová nebo levicová, čelit izolovaně. Bude třeba hledat cesty, jak vznik nových domovů zainvestovat a jak do systému dostat další finanční zdroje nad rámec příspěvku na péči a dotací k jejich potřebnému rozvoji,“ popisuje naléhavost problému poslanec a člen sněmovního výboru pro sociální politiku Jan Bauer.
Podle něj musí stát bezpodmínečně chránit ty nejslabší. Současně by měl ale umět lépe reagovat na fakt, že řada seniorů stojí o to, aby mohli své vlastní prostředky, ušetřené během období ekonomicky aktivního života, utratit za kvalitní služby ve stáří. Kvůli silně regulovanému prostředí to ale leckdy není možné.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV