Bělobrádek: Ekonomický potenciál ČR se blíží Rakousku a předčí státy jako je Polsko či Maďarsko

01.10.2015 20:47 | Zprávy

Analýza stavu výzkumu v ČR - Kvalitní vědecké zázemí, slabá spolupráce s průmyslem

Bělobrádek: Ekonomický potenciál ČR se blíží Rakousku a předčí státy jako je Polsko či Maďarsko
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pavel Bělobrádek

Analýza stavu výzkumu, vývoje a inovací v ČR a jejich srovnání se zahraničím v roce 2014 potvrdila, že Česká republika disponuje kvalitním vědeckým zázemím i špičkovými odborníky. Česká věda ale zaostává v aplikovaném výzkumu, nedaří se spolupráce výzkumníků s průmyslem a systém řízení a financování vědy je roztříštěný. Vicepremiér pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek předložil Analýzu na zasedání vlády 30. září 2015.

"Můžeme se opřít o vybudovanou infrastrukturu a vysoký objem finančních prostředků na vědu z fondů EU. Z analýzy plyne, že ekonomický potenciál ČR se blíží Rakousku a předčí státy jako je Polsko či Maďarsko. Meziročně také roste kvalita vědeckých publikací i úroveň mezinárodní spolupráce,“ říká k výsledkům Analýzy vicepremiér Bělobrádek.

Celkové výdaje na výzkum, vývoj a inovace (VVI) tvořily v roce 2013 bezmála 78 miliard korun. V oblasti VVI bylo zaměstnáno 92.000 lidí, z toho 55% tvořili výzkumníci. V uplynulých letech v ČR vzniklo s finanční podporou EU celkem 8 velkých vědeckých center, takzvaných center excelence, a 40 regionálních výzkumných center.

Ačkoliv je ale míra celkových výdajů na vědu v ČR srovnatelná s průměrem EU, výrazně ztrácíme oproti průměru jak v mezinárodních patentech, tak ve spolupráci soukromého sektoru s veřejným. ČR zároveň vykazuje mnohem méně výsledků v aplikovaném výzkumu (necelých 11% z celkového počtu výsledků).

Kvůli silné orientaci české ekonomiky na průmysl je proto třeba zaměřit se v aplikovaném výzkumu na odvětví generující nárůst HDP a zvýšení konkurenceschopnosti ČR. Posílení spolupráce s podnikatelským sektorem by také mohlo přinést zvýšení soukromých výdajů na vědu. Po skončení financování z evropských zdrojů po roce 2020 totiž dojde k propadu výdajů na vědu, který veřejné zdroje nedokáží zcela pokrýt.

"Zároveň připravuji nový zákon o podpoře výzkumu a usiluji o vznik ministerstva pro výzkum, které by sjednotilo roztříštěný systém řízení a financování vědy," dodal Bělobrádek.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Kampaň "snížili jsme deficit o 180 miliard"

Pane preiére, kde si mohu toto sdělení ověřit? Podle všeho je zavádějící a lživé (viz.: https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-fiala-se-chlubi-srazenim-deficitu-rozpoctu-k-nemuz-ale-zatim-nedoslo-40495940), pokud je to pravda a jste si toho vědom, pak cíleně dezinformujete. Ptám se tedy ještě jedno...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Primátor Svoboda: Praha je dynamicky se rozvíjejícím městem

12:16 Primátor Svoboda: Praha je dynamicky se rozvíjejícím městem

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k Praze.