Charta vznikla v roce 2023 ze společné iniciativy organizací ROSA Centrum pro ženy, z.s., Nadace Vodafone a IKEA pod záštitou Odboru rovnosti žen a mužů Úřadu vlády a zmocněnkyně vlády pro lidská práva Kláry Šimáčkové Laurenčíkové.
Domácí násilí ve všech svých formách představuje závažné porušování lidských práv. Právě na Mezinárodní den lidských práv, 10. prosince 2024, přistoupila Národní knihovna ČR společně s dalšími 13 organizacemi k Chartě proti domácímu násilí, která signatáře zavazuje vytvářet bezpečná pracoviště poskytující podporu obětem domácího násilí. Za první rok existence platformy se počet signatářů takřka ztrojnásobil. Po dnešním přistoupení tří ministerstev, kraje, univerzity, výzkumného pracoviště, knihovny, dvou PR agentur, dvou státních organizací a dvou velkých firem dosáhla Charta proti domácímu násilí 46 členů. Tito signatáři z řad byznysu, neziskových organizací i státní správy zaměstnávají přes 160 000 lidí po celém Česku, napříč sektory a na různých pozicích.
„Domácí násilí v Česku zažívá každá třetí žena a každý desátý muž. V posledních dvou letech jsme připravili důležité legislativní změny vedoucí k lepší ochraně obětí. Samotná změna legislativy ale nestačí, důležitá je pomoc v praxi. Charta proti domácímu násilí je velmi úspěšným projektem a skvělým důkazem, že spolupráce soukromého sektoru, občanské společnosti a státní správy může přinášet konkrétní pozitivní změny. Jsem moc ráda, že díky chartě má stále větší počet obětí domácího násilí naději, že podpory a pomoci se jim dostane také na jejich pracovišti,“ uvádí Klára Šimáčková Laurenčíková, zmocněnkyně vlády pro lidská práva.
Charta proti domácímu násilí sdružuje zaměstnavatele, kteří se chtějí zapojit do boje proti domácímu násilí a pomáhat jeho obětem ve svých pracovních kolektivech. Signatáři se zavazují mimo jiné ke vzdělávání zaměstnanců*kyň v problematice domácího násilí, k vytváření prostředí, ve kterém lze o tématu otevřeně mluvit, a k implementaci opatření, která pomáhají obětem v těžkých životních situacích.
„Rok od prvního podpisu v praxi vidíme, že pro signatáře to nebyl jen formální krok, ale že aktivně naplňují jednotlivé závazky. Díky interní osvětě, nastavení podpůrných opatření a spolupráci jsme mohli pomoci v řadě konkrétních případů. Svými aktivitami se podílejí také na šíření osvěty a podpoře služeb. Společnost Atrea nyní například organizuje v Libereckém kraji benefiční firemní hokejový turnaj na podporu obětí domácího násilí,“ dodává Branislava Marvánová Vargová, vedoucí sociálních služeb ROSA – centrum pro ženy, z.s.
„Jsme nesmírně rádi, jak výrazně se rozrůstá počet zaměstnavatelů, kteří se rozhodli řešit pomoc obětem domácího násilí. Podpis Charty ale není jen samotnou deklarací pomoci, nese s?sebou i velmi konkrétní závazky,“ říká Jakub Lelek, Public Affairs Leader, IKEA
„Každý nový signatář proto znamená skutečnou pomoc dalším lidem, ale hlavně díky osvětě další posun ve vnímání násilí českou společností,“ doplňuje Zuzana Holá, ředitelka Nadace Vodafone.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva