Bělobrádek (KDU-ČSL): Akademie věd se nikdy nesmí stát pouhou služkou

30.05.2015 22:32 | Zprávy

Projev vicepremiéra Bělobrádka na konferenci Non-University Research: Present and Future

Bělobrádek (KDU-ČSL): Akademie věd se nikdy nesmí stát pouhou služkou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pavel Bělobrádek

Místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek vystoupil 27. května 2015 na zahájení mezinárodní konference Akademie věd ČR s názvem Non-University Research: Present and Future. Konference se konala u příležitosti 125. výročí založení Akademie věd.

Své dnešní vystoupení bych mohl shrnout do dvou slov: TRADICE a BUDOUCNOST. Jako předseda strany s téměř stoletou tradicí přirozeně ctím tradici instituce, která je ještě o 30 let delší. Tato úctyhodná tradice Akademie věd, která sahá až do starého mocnářství, je důkazem moudrosti, píle a přemýšlivosti našich předků. Na druhé straně, nelze žít jen ze staré slávy. Je třeba mít prst na tepu doby. Je třeba myslet na budoucnost. Je třeba hledat odpovědi na nové výzvy.

Tím nechci říci, že se máme vzdát tradice a hodnot s ní spojených. Pouze je musíme znovu interpretovat v nové době. Cesta k modernitě nevede přes totální odmítnutí starého. Ale přes pochopení, co z toho starého přineslo a stále přináší úspěch, a co je tedy třeba zachovat, a co už se přežilo a je třeba to změnit. To je zdravý konzervativní přístup. Jde o přístup, který se osvědčuje jak v politice, tak ve vědě.

Jistě to platí i pro Akademii věd coby nejvýznamnější české centrum mimouniverzitního výzkumu. Ta vždy byla a stále je institucí, která v řadě oborů patří k tomu nejlepšímu, co má česká věda k dispozici. Jména jako Heyrovský, Wichterle, Patočka, Ceplecha či nositelé národní ceny vlády Česká hlava Svoboda, Hobza, Paleček, Holý, Kurzweil představovala a představují špičku českého výzkumu. S Akademií spojily alespoň část své profesionální dráhy takové osobnosti jako například matematik Přemysl Čech nebo neurochirurg Zdeněk Kunc.

Akademie věd však nesmí ustrnout. Nejen, že mnohé je dnes jiné než před sto a více lety. Ono se hodně změnilo i ve srovnání s dobou před dvaceti či deseti roky. Mám na mysli zejména stírání rozdílu mezi aplikovaným a základním výzkumem. Dnes je nutné, aby se věda jako celek daleko více zapojila do hospodářství coby síla, která přímo urychluje ekonomický pokrok, zvyšuje inovační potenciál a napomáhá zavádění nových technologií.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomio Okamura byl položen dotaz

Vy jste proti sankcím

Já v nich také nevidím moc žádný přínos - ani pro Ukrajinu. Na druhou stranu, nebylo by horší nedělat nic, když Rusko rozpoutalo válku? Nebo co byste udělal vy, kdybyste byl teď ve vládě? A věříte, že Trump letos válku ukončí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lacina (STAN): Pro mě je nejzajímavější skupinou nevoličů ta, která žije v zahraničí

18:05 Lacina (STAN): Pro mě je nejzajímavější skupinou nevoličů ta, která žije v zahraničí

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k získávání dosavadních nevoličů