Obec usilovala o obnovu technické památky několik let. Díky pomoci Královéhradeckého kraje a veřejné sbírce se mají jeho lopatky roztočit v polovině příštího roku.
„Napadlo mě propojit žáky různých studijních oborů hned z několika krajských středních škol. Zapojí se nejen do samotné stavby, ale budou se podílet i na jeho provozu,“ upozorňuje náměstkyně hejtmana Martina Berdychová odpovědná za oblast školství a kultury.
Dřevo na stavbu pokáceli žáci České lesnické akademie v Trutnově, materiálu se následně ujali mladí tesaři z jaroměřské řemeslné školy. K nim se přidají ještě truhláři z Nové Paky, kteří zajistí výplně okenních a dveřních otvorů. O dokumentaci a následnou propagaci se starají žáci cestovního ruchu ze Dvora Králové nad Labem.
„Naši žáci třetího ročníku vyrábí krov větrného mlýnu v rámci jejich závěrečných zkoušek. Následně bude další ročník během září či října vytvářet konstrukci mlýna ve výšce 7,5 metru. Mlýn bude plně funkční,“ říká Ladislav Kubias, učitel odborného výcviku Střední školy řemeslné v Jaroměři.
O výrobu vlastní technologie mlýna se postará zkušený tesař, jeden ze dvou v celé republice, kteří tuto práci ovládají.
Díky spolupráci s Národním památkovým ústavem se podařilo najít původní dokumentaci. Pomohli také místní občané, kteří doma objevili fotodokumentaci jednotlivých detailů mlýna.
Královéhradecký kraj obci Borovnice pomohl také s financováním – poskytl 1,5 milionu korun. Prostřednictvím veřejné sbírky zatím přispěla veřejnost částkou 87 tisíc korun. V současnosti obec jedná o jejím prodloužení. Po svém dokončení v polovině příštího roku bude mlýn jediným tohoto typu nejen v Královéhradeckém kraji, ale i v Čechách.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV