Blahová (KDU-ČSL): Zaměstnavatelé vidí překážky větší, než ve skutečnosti jsou

23.06.2018 10:23 | Zprávy

O tom, jak zlepšit podmínky pro zaměstnávání osob se zdravotním postižením v době, kdy je velmi nízká nezaměstnanost a naopak citelně chybí pracovníci napříč obory, se radili účastníci Krajské konference o zaměstnávání osob se zdravotním postižením.

Blahová (KDU-ČSL): Zaměstnavatelé vidí překážky větší, než ve skutečnosti jsou
Foto: Facebook
Popisek: Michaela Blahová (KDU-ČSL)

Uskutečnila se ve Zlíně pod záštitou radní Zlínského kraje Michaely Blahové a po obsahové stránce program připravila Národní rada osob se zdravotním postižením.

„Těší mě velký zájem o tuto konferenci, protože tématu zaměstnávání občanů s určitým zdravotním postižením je potřebné věnovat pozornost zvláště nyní, kdy se míra nezaměstnanosti pohybuje okolo 2,5 procenta. Zaměstnavatelé možná stále vidí překážky větší, než ve skutečnosti jsou a bariéry spočívají víc v rovině mentální, než fyzické. Je zapotřebí jít naproti tomu, aby se vytvářely možnosti pro uplatnění všech, kdo chtějí a mohou pracovat," řekla radní Michaela Blahová, zodpovědná za sociální záležitosti, rodinnou politiku a neziskový sektor.

Podle Jana Uherky, předsedy Krajského výboru Národní rady osob se zdravotním postižením, je nutné ctít fakt, že práce jako možnost seberealizace zásadním způsobem přispívá k důstojnosti člověka, k utváření jeho identity a k jeho emancipaci. A netýká se to jen lidí s fyzickým hendikepem. „Podle hrubých odhadů dnes jedna třetina dospělé populace užívá psychofarmaka. Lidé si různá antidepresiva často pořizují i bez konzultace s odborným lékařem, protože se bojí stigmatizace. Ovšem nárůst civilizačních a psychiatrických nemocí je také nutné zohlednit, aby člověk mohl naplno využít svého potenciálu," upozornil Jan Uherka.

O integraci osob se zdravotním postižením hovořil Pavel Ptáčník z Úřadu vlády České republiky, stanovisko Národní rady osob se zdravotním postižením přednesl předseda této organizace Václav Krása, o zaměstnávání osob v Centru služeb a podpory Zlín promluvil ředitel Milan Antoš.

Místopředseda Asociace zaměstnavatelů osob se zdravotním postižením Karel Rychtář řekl, že neexistuje relevantní evidence těch, kdo pracují, a přitom mají nějaké zdravotní postižení. Technická podpora, jako jsou zdravotní pomůcky či bezbariérové vstupy, se za poslední léta rapidně zlepšila, avšak to, co celospolečensky potřebujeme, je individuální přístup k lidem se změněnou pracovní schopností. „V České republice je do zaměstnávání osob se zdravotním postižením stále málo zapojen veřejný i podnikatelský sektor a společenská odpovědnost firem zdaleka u nás nefunguje tak, jako v západním světě," uvedl Karel Rychtář.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Josef Bernard byl položen dotaz

Vaše ,,pomoc" živnostníkům

Jak nám má pomoci odložení plateb na pojištění, když zálohy stejně tak či tak budu muset uhradit? Paradoxně když se mi nebude v podnikání dařit, tak kde pak vzít peníze na zaplacení záloh, které jste dost zvýšili? Nemyslíte, že by bylo prospěšnější, kdybyste je nezvyšovali? Tvrdíte, že je to kvůli d...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Niedermayer (TOP 09): Rozhodnutí podpořit Řecko bylo bezesporu správné

20:11 Niedermayer (TOP 09): Rozhodnutí podpořit Řecko bylo bezesporu správné

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k euru.