Bondarenková (SPD): Rozbourání počítání hlasů Ústavním soudem. Je to právě teď rozumné?

03.02.2021 22:02 | Zprávy

Ústavní soud drsně zasáhl do běžící volební kampaně voleb do Poslanecké sněmovny. Nyní není jasné, jak přesně se budou počítat výsledky. Zneklidňující.

Bondarenková (SPD): Rozbourání počítání hlasů Ústavním soudem. Je to právě teď rozumné?
Foto: archiv
Popisek: JUDr. Vladimíra Bondarenková, členka hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD), specialistka na mezinárodní a evropské právo

 Ústavní soud vydal zásadní nález, který překračuje vše dosud v české politice obvyklé. Pár měsíců před volbami zrušil většinu klíčových ustanovení o tom, jak vůbec počítat obdržené hlasy voličů. Sněmovna a Senát se mají dohodnout, jak to bude nově. V podstatě to ale vyvolává velkou nejistotu, narušuje již vyhlášenou volební kampaň a zpochybňuje základní volební principy u nejdůležitějších voleb v ČR. Z § 48 až 51 zákona o volbách do Parlamentu České republiky zůstalo jen torzo, většina ustanovení byla zrušena. Hlavně ta týkající se rozdělování "propadlých" hlasů pro strany, které nepřekročily hranici vstupu do Sněmovny, zatím se tak dělo za použití tzv. d´Hondtova dělitele. Což přilepšovalo stranám, které ve volbách silně uspěly. Druhá významná změna se týká zrušení hranice pro koalice. Výsledkem zjevně nebude, že by tam vůbec nebyla žádná hranice, ale o přesném procentu se bude drsně vyjednávat.

Dobře uleželé podání

Navíc vše proběhlo na základě podání, které si Ústavní soud přes tři roky "šetřil" až bude vhodná příležitost. Není to první případ, kdy je rozhodnutí soudu vydáváno v politicky "vhodné" chvíli. Rozsah rušených ustanovení je vskutku enormní. Jde o ta klíčová pravidla počítání hlasů a přidělování mandátů. Tedy nová pravidla, pokud se na nich vůbec Poslanecká sněmovna a Senát dokážou včas shodnout, jsou v téhle chvíli absolutně nepředvídatelná. Čtyři soudci Ústavního soudu dali odlišné (oponentní) stanovisko, v němž v podstatě konstatují, že nebylo třeba nic takto zásadně měnit.

Politický zásah soudní moci

Tímto nálezem Ústavní soud aktivisticky zasahuje do politiky, navíc v době už probíhající volební kampaně. A to nejen že ji prezident vyhlásil, reálně by probíhala tak jako tak už od ledna. Vzhledem k pochvalným reakcím objednavatelů (i zde na PL) je jasné, v čí prospěch se zasáhlo. Teoreticky to má jen napravit situaci menších stran a koalic. V praxi ale nález Ústavního soudu vychází vstříc přímo některým existujícím koalicím, které vznikly čistě pro účely podzimních voleb do Poslanecké sněmovny. V tom vidím nesprávnost postupu. Kdyby takové rozhodnutí padlo o rok dříve nebo směřovalo až na další volební období, těžko něco namítat. Ale nyní zkrátka není vhodný čas. V kombinaci se snahou některých stran narychlo zavést korespondenční hlasování jsou cíle zjevné. Naznačuje to také, že si nejsou až tak jistí přízní voličů. Nebo si to jen potřebují pojistit.

V takové situaci závěrečná věta nálezu "Proti tomuto rozhodnutí Ústavního soudu se nelze odvolat.", je spíš sarkastickým úšklebkem.

Převzato z profilu političky.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Článek byl převzat z Profilu JUDr. Vladimíra Bondarenková, D.E.A., MBA

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vencálek (Zelení): “Žábou na prameni” jsou často právě kraje

22:01 Vencálek (Zelení): “Žábou na prameni” jsou často právě kraje

Komentář na veřejném facebookovém profilu strany k nápadu zrušit ministerstvo školství