Bylo by zajímavé vědět, zda tento svůj záměr diskutoval rovněž s premiérem Babišem a prezidentem Zemanem při své nedávné návštěvě Prahy a jaká byla jejich reakce, neboť jejich postoj v této otázce je mlhavý a pro ČR klíčový.
ODS vždy odmítala a nadále odmítá podrývání spojeneckých vazeb v rámci Severoatlantické aliance, její síly a autority jakýmikoliv úvahami o vytvoření evropské armády. Za vítaný příspěvek Evropy k systému kolektivní obrany považujeme evropskou obrannou spolupráci na bázi konkrétních projektů a individuálních akcí, nikoliv však vznik celoevropské armády, která by logicky znamenala oslabení NATO. Představa, že se obrana Evropy obejde bez spolupráce se Spojenými státy, je naivní, zvláště když přihlédneme k plnění, či spíše neplnění závazků některých evropských členských zemí NATO a k výši jejich obranných výdajů v poměru k HDP.
Za nezbytné považujeme v oblasti obrany zachování silné transatlantické vazby a vyšší důraz na naplňování toho, k čemu se všechny členské státy NATO, včetně ČR, zavázaly svým připojením k Alianci i svým hlasem na jednotlivých summitech v posledním desetiletí. Výsostným zájmem našeho státu pak musí být udržení přítomnosti USA v Evropě a zamezení aktivitám, které by zapříčinily naopak jejich odchod a mezi kterými je právě i myšlenka separátní evropské armády.
Jana Černochová
1. místopředsedkyně poslaneckého klubu ODS
předsedkyně výboru pro obranu
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV