Pokud se někdo uhání výrazem „více Evropy“, znamená to omezení suverenity národních států, porušení principu subsidiarity a více nařízení. Premiér Sobotka a ministr zahraničí Zaorálek však tento krok s velkým nadšením vítají. V praxi se však může stát absurdní situace, že tato speciální jednotka se může stát pouhým doprovodem osob, nelegálně překračující hranice až do cíle jejich cesty skrze státy Schengenského prostoru. Přeshraniční policejní spolupráce by měla být dobrovolná v rámci kooperace suverénních států. Například spolupráce členů skupiny V4 na maďarských hranicích.
Obhájci tohoto systému vidí možnost nasazení Společné evropské stráže v Řecku. Tento krok by podle nich měl snížit počet nelegálních migrantů. V podstatě je ale Řecko „failed state“. Země, která prochází politickou i ekonomickou krizí, která absolutně neplní povinnost hlídat hranice Schengenského prostoru. Tato čninnost je však financována EU, respektive daňovými poplatníky z celé Evropy. Jako levnější, praktičtější řešení je možnost dočasného vyloučení Řecka z Schengenského prostoru. Ale Společná evropská stráž omezující suverenitu, zasahující do vnitřních věcí národních států? Děkuji, nechci!
Jan Čertík
místopředseda Svobodných v Libereckém kraji
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV