Vzhledem k pokračujícím klimatickým změnám a do budoucna vědecky doložené tendenci prodlužování dlouhodobých bez-srážkových horkých období bude ČR nucena velmi rychle a efektivně, mimo jiné, čelit i zvyšujícímu se vysokému riziku rozsáhlých požárů - a návazně i velmi reálné hrozbě ztrát na majetku občanů a stát, ztráty na životech a zdraví občanů.
Podle mého názoru je ideální čas k vážné diskusi na téma, zda by ČR neměla zakoupit a disponovat několika kusy vysokokapacitních cisternových letounů k hašení rozsáhlých a plošných požárů. Jistě lze velmi přesně analyzovat a porovnat náklady hašení standardním způsobem (desítky hasičských vozů, s obsluhami) a hašení pomocí létajících cisteren. Stejně tak jsem přesvědčen, že pokud dokážeme odložit stranou zavedený resortismus, nemělo by nic zásadního bránit tomu, aby takové letouny byly zavedeny do výzbroje AČR a byly součástí sil "uzemní obrany" (pracovní název) - neboli společných krizových plánů IZS a AČR, která tak jako tak signalizuje ochotu mnohem více a lépe spolupracovat v rámci IZS.
Pokud by tato investice byla realizována, pak bychom ji také (viz předchozí odstavec) jako členská země NATO, měli započítat do onoho závazku investovat 2 % HDP, v souladu s obsahem článku 3 "Washingtonské smlouvy“ o kolektivní obraně zemí NATO: "Aby bylo účinněji dosaženo cílů této smlouvy, budou smluvní strany, jednotlivě i společně, stálou a účinnou svépomocí a vzájemnou výpomocí udržovat a rozvíjet svou individuální i kolektivní schopnost odolat ozbrojenému útoku"
Mimochodem se nabízí i další, dle mého názoru stejně významné téma k diskusi - a to je právní i fyzický stav ZÁLOŽNÍCH LETIŠŤ v ČR. Pokud se hovoří a veřejně prezentují oprávněné a potřebné ambice výdajů na obranu země pro nejbližší rozpočtové roky, pak investice do záložních letišť k nim zcela nepochybně patří....
Opatření eliminující následky požárů, které mohou vážným způsobem ohrozit funkčnost a schopnost naší země čelit ozbrojenému útoku, schopnosti efektivně bránit požárem postižené teritorium jsou jistě obhajitelné. Obrana země samozřejmě není jen a pouze o čistě vojenských technologiích, jen o branných a bezpečnostních silách.
Tato nová schopnost ČR by mohla být s vysoce pozitivním politickým efektem nabídnuta (v případě nutnosti) i okolním zemím v okamžiku, kdy se tyto dostanou do stavu nouze...
Nepochybuji o tom, že takový příspěvek vedení státu k ochraně našich občanů by byl veřejností velmi pozitivně hodnocen a ceněn.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV