Chalupský (Svobodní): S Istanbulskou úmluvou řešíme nálepky, ne skutečnou pomoc lidem

27.11.2024 11:28 | Monitoring

S Istanbulskou úmluvou řešíme nálepky, jak se zalíbit, ne podstatu věci a skutečnou pomoc lidem, říká senátor Jaroslav Chalupský

Chalupský (Svobodní): S Istanbulskou úmluvou řešíme nálepky, ne skutečnou pomoc lidem
Foto: Archiv Jaroslava Chalupského
Popisek: Senátor Jaroslav Chalupský zvolený za Svobodné

Ohledně Istanbulské úmluvy Český Senát již nedávno rozhodl. Úmluvu odmítl s převažujícími argumenty, že násilí na ženách nezabrání a jde spíš o zavádění genderové terminologie do našeho zákonodárství a také by přiváděl do ČR organizace nuceně placené z našich daní, které by nám jen práskaly bičem nad hlavou.
 
ČR není islamizovaná Evropa ani Balkán, abychom akcentovali tyto globální multikulti problémy. Jsme kulturně a společensky dál. 
 
Násilí, ať už jakékoli, si musíme řešit sami. A udělali jsme pro to podtatně víc schválením přísnější legislativy například u posuzování znásilnění, kdy jsme jasně řekli, že "NE je prostě NE". To lidem v české domácnosti reálně pomůže více, než istanbulská gesta. Vše co se doporučuje můžeme sami uvážlivě zavádět.
 
Není podle mě správné v krátké době opět zatěžovat Senát opakovaným hlasováním, jen co se změní pár senátorů v domění, že teď už by to mohlo "projít". 
 
Také nechápu, kde se bralo tolik emocí a energie, kterou do toho někteří pumpovali, když podpis či nepodpis vlastně nic moc nezmění.
 
Také si nemyslím, že by nálada v Horní komoře byla od té doby nějak jiná či nakloněna opačnému výsledku.
 
Jestli mohu paní Šimáčkovou Laurenčíkovou považovat spíše za provládní pečovatelku o lidská práva, pak v Senátu provládně smýšlející senátoři po doplňujících volbách dosti početně oslabili. Do většiny by se úmluva stejně nedopočítala.
 
Aktivistické znovuotvírání tohoto tématu tak brzy po rozhodnutí je podle mě spíš znehodnocováním a poškozováním podstaty tématu.
 
Pokud chceme opravdu něco zlepšit v problematice násilí, domácího násilí, a to na všech, ne jen na ženách, pak by měla vláda řešit podstatu. Tedy příčiny.
 
A k těm patří napětí v rodinách způsobené zhoršenou ekonomickou situací domácností vlivem nárůstu cen strategických surovin (plyn, elektřina), které se propisují do cen všeho ostatního. Také nárůstem regulací (zákoník práce atp), které stresují podnikatelské domácnosti a díky byrokracii ubírá možnost přivýdělku seniorům. A mohli bychom jmenovat příčiny dál a dál.
 
Ne, vláda nemá a nemůže řešit přirozený nárůst ceny másla před vánočním pečením, ale může a měla by řešit množství generálů a policejního aparátu, který pak početně chybí v prvních a nižších liniích, kde jde o skutečnou pomoc lidem. Na ulici i v domácnostech. Ženám i mužům. S patřičnou odborností a kvalifikací.
 
Jak říkáme v podnikání: "Moc náčelníků a málo indiánů."
 
Snížení násilí v obcích a potažmo napětí v rodinách rovněž nepomůže, když si uvolníme věznice propuštěním třetiny méně závažných trestných činů do domácího vězení. Na diskusním panelu k této problematice bylo hned několik zástupců lidskoprávních organizací. Ti mají například představu, že i vrazi mají své právo na lékařské tajemství a měli by být s lékařem či lékařkou na ošetřovně sami bez eskorty. A nebylo jednoduché jim to vězeňskými odborníky vymluvit.
 
Stejně tak neustálé umělé prosazování žen, které nemá nic společného s gentlemanstvím, a debaty o kvótách, aby byly ženy na nějaké pozici, vidím jako ponižování žen, protože to vlastně ostatním říká, že nejsou dost dobré, aby se tam přirozeně vypracovaly. To velmi ubližuje těm šikovným a nadaným ženám, které na dané pozici svými výsledky předčily muže a jsou přirozeně respektovány.
 
Kdo více žije běžný život na vlastní kůži, musí se divit, čím se vláda a parlament zabývá.
 
Pojďme pryč od Istanbulské úmluvy a věnujme se prioritnějším věcem, které v důsledku i s odstraňováním násilí pomohou více.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

náměstci

Dobrý den, nemyslíte, že není problém jen v počtu náměstků, ale celkově? Nač potřebujeme tolik ministrů, ale třeba i zákonodárců? Já myslím, že kdyby jich bylo třeba o 1/3 míň, klidně i o polovinu, nic by se nestalo. A vůbec nač je třeba tolik úředníků, poradců a bůh ví koho ještě? Není tohle cesta,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Kavij (KSČM): Co Řehka s Černochovou zapomněli sdělit

16:04 Kavij (KSČM): Co Řehka s Černochovou zapomněli sdělit

Další tradiční setkání armádních velitelů pořádané koncem roku v Praze je minulostí.