Číp (KSČM): EET – převažují plusy nebo mínusy?

26.10.2015 8:24 | Zprávy

V Poslanecké sněmovně se schyluje k třetímu čtení vládního zákona o EET (elektronické evidenci tržeb). Poslanci budou postaveni před závěrečný rébus, ve kterém budeme hlasovat o pozměňovacích návrzích a poté o zákonu jako celku. Za několik posledních měsíců se o tomto zákonu již napsalo a namluvilo mnohé. Dnes bych rád shrnul stanovisko, proč se klub KSČM při hlasování o zákonu jako o celku »zdrží hlasování«.

Číp (KSČM): EET – převažují plusy nebo mínusy?
Foto: kscm.cz
Popisek: René Číp

Jedním z hlavních důvodů, který považuji za zcela zásadní, je to, že EET je podle mého názoru až krok »C«, kterému měly logicky předcházet kroky »A – korporátní daně, které zamezí vyvádění zisků do zahraničí« a »B – progresivní zdanění fyzických i právnických osob«. Pokud by tyto kroky již byly provedeny, nebránilo by nic tomu podporovat zavedení EET. Dalším z důvodů se stále více zdá být nejasný přínos pro státní rozpočet. Nejprve se hovořilo o 10 miliardách korun, dnes se spekuluje již jen o částce menší než poloviční. Rozpaky nad zákonem vzbuzuje i postupné zavádění a mnohé výjimky, které jsou v něm zahrnuty a odsouvají pro některé obory jeho účinnost až o 2 roky, kdy už bude po dalších řádných volbách do Poslanecké sněmovny (pokud tedy nebudou již dříve volby předčasné). Připadá mi to, jako kdyby koaliční vláda měla strach a nechtěla si případné voliče před volbami rozhněvat.

Další nejasně specifikované záležitosti jsou spojeny s okruhem povinných osob, které budou definovány vládním nařízením a nikoliv zákonem, nedořešené technické zajištění zprovoznění této evidence a její spravování a také propustnost systému, aby nedocházelo ke zpožděním či přechodu k off-line přenosu a nekomplikovalo to zbytečně život jak prodejcům, tak zákazníkům.

Celý nápad s EET by rozhodně nemusel být špatný, ale měl spíše vycházet z již dávno diskutovaného konceptu registračních pokladen s fiskální pamětí. Návrh na zavedení tohoto řekněme »chorvatského modelu«, se kterým není jinde ve světě téměř žádná zkušenost, je mírně podobné nakupování »zajíce v pytli«.

Koalice také neměla přílišnou vůli o případných změnách v tomto zákoně s opozicí diskutovat, aby dosáhla širšího konsensu pro jeho schválení. I to je další z důvodů, proč nebudeme hlasovat pro přijetí tohoto zákona, ale zdržíme se hlasování, byť tento důvod je zcela okrajovým. Dobře připravený zákon, se kterým bychom se mohli ztotožnit, by naši podporu nepochybně získal.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Marek Novák, MBA byl položen dotaz

Dopravní infrastruktura je páteří ekonomiky

V tom s vámi naprosto souhlasím. Můžete mi ale teda vysvětlit, proč se u nás stavby nových úseků dálnic, ale i třeba opravy silnic tak vlečou? Je jedno, kdo je u vlády, ten problém trvá už roky. PS: Kritizujete Kupku, ale objektivně nemyslíte, že je to jeden z mála ministrů, co rozumí tomu, co dělá ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Drony, vrtulník a sociální dávky – co ještě pro Ukrajinu?

9:15 Vích (SPD): Drony, vrtulník a sociální dávky – co ještě pro Ukrajinu?

Válka mezi Ruskem a Ukrajinou se dostává do fáze buď ještě větší eskalace, nebo spíš utlumení po nás…