David (SPD): Nedá EU, půjčí Čína. Maďarsko si vzalo miliardové půjčky

01.08.2024 15:14 | Monitoring

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k rozšiřování spolupráce Maďarska s Čínou

David (SPD): Nedá EU, půjčí Čína. Maďarsko si vzalo miliardové půjčky
Foto: Archiv Ivana Davida
Popisek: Ivan David

Maďarsko si již v dubnu vzalo od čínských bank úvěr v hodnotě jedné miliardy eur. Dohoda je výrazem prohlubujících se maďarsko-čínských vztahů a zároveň maďarské krize v EU. Čína je nyní jedním z nejvýznamnějších investorů v Maďarsku.

Jak vyšlo minulý týden najevo, Maďarsko si již v dubnu vzalo od Číny půjčku ve výši jedné miliardy eur. Maďarský obchodní magazín Portfolio o tom poprvé informoval 25. července. Maďarská vláda mezitím zprávu potvrdila. V souladu s tím Maďarsko dne 19. dubna uzavřelo úvěrové transakce se třemi čínskými bankami na dobu tří let. Neexistují žádné konkrétní informace o výši úrokové sazby. Portfolio jednoduše říká, že je variabilní.

Maďarsko neustále rozšiřuje spolupráci s Čínou. Výrobce elektromobilů BYD a technologický gigant Huawei v Maďarsku značně investovali. Do investic prý zatím přiteklo 16 miliard. Nyní čerpaný úvěr půjde do infrastrukturních projektů a energetického sektoru.

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó v květnu oznámil další společný deal s Čínou. Čína se podílí na výstavbě vysokorychlostní tratě na budapešťské letiště a koridoru pro nákladní dopravu. Maďarsko a Čína také společně budují ropovod pro přepravu ropy ze Srbska do Maďarska.

Nedávno Ukrajina výrazně omezila dodávky ropy do Maďarska. Oficiálním důvodem byly sankce vůči ropné společnosti Lukoil. Opatření se však vážně dotklo pouze Maďarska a Slovenska, které se obě zavázaly k mírovému řešení ukrajinsko-ruského konfliktu. Ekonomické důsledky zastavení dodávek jsou pro Maďarsko velmi závažné. Tím vyšší je význam projektu čínsko-maďarského ropovodu, který může obejít Ukrajinu.

Maďarsko bylo nedávno také vystaveno finančnímu tlaku ze strany EU. Evropská komise stále více politizuje rozdělování financí. Maďarsko se odchyluje od ukrajinské politiky EU a usiluje o mír. Kromě EU a zemí kolektivního Západu se světového uznání za mírovou misi dočkal i maďarský premiér Viktor Orbán.

Orbán nejprve hovořil se Zelenským i Putinem, a poté odcestoval na jednání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Poté mluvil s kandidátem na amerického prezidenta Donaldem Trumpem. Poté také informoval předsedy vlád EU. Evropská komise na Orbánovu iniciativu zareagovala bojkotem maďarského předsednictví v Radě.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Haas (ODS): Ta míra pokrytectví zvedla i invalidy ze židle

23:08 Haas (ODS): Ta míra pokrytectví zvedla i invalidy ze židle

Projev na 119. schůzi Poslanecké sněmovny 21. listopadu 2024 k zákonu o elektronických komunikacích