Spolupředsedkyně Zelených Magdalena Davis dorazila na COP28, dvacátou osmou konferenci OSN o klimatu. Jako Vedoucí klimatických programů organizace Člověk v tísni tu má jasnou roli. Schválně si přečtěte proč.
Je tak trochu na hlavu postavené, že se letošní COP odehrává v Dubaji. Spojené Arabské Emiráty jsou 7. nejvýznamnějším producentem ropy. A právě proto je tak zásadní se i přes všechny výhrady vůči pořadateli klimatické konference zúčastnit. Na konferenci je registrovaných více než 600 (!) lobbistů fosilního průmyslu.
Mimochodem o čtvrtinu více než na loňském COP27 v Egyptě. Jejich hlavním úkolem bude naředit opatření na ochranu klimatu tak, aby ochránili zájmy plynoucí ze spalování fosilních paliv. A úkolem ostatních účastníků proto bude, aby se tak nestalo.
Kromě mezinárodního rozměru konference nás pochopitelně zajímá i postoj Česka. Sám premiér je členem jedné z nejvíce klima-skeptických politických stran v Česku. Budeme sledovat, zda premiér Fiala zareaguje na výzvu neziskových organizací, aby oznámil zdvojnásobení příspěvku na ochranu klimatu za Českou republiku.
„Dopady klimatické změny na životy Čechů a Češek jsou dnes již hmatatelné, a nemluvím jen o suchu nebo nepředvídatelném počasí, ale i o narůstajícím riziku globální migrace ze zemí, ve kterých klimatická změna ničí lidem živobytí. Současná vláda ale prostě neumí (nebo nechce) vysvětlovat lidem, proč je pro ně téma ochrany klimatu důležité a jak lze jeho současné výzvy přetvořit do příležitostí pro celou společnost,“ dodává Magdalena Davis.
Lepší pozdě nežli později. Změnu klimatu musíme aktivně řešit. Je absurdní, že se stále mnohdy diskutuje o tom, zda se nás klimatická změna vůbec týká a jak je toto téma vážné. A je do nebe volající, jak málo se jí česká politická scéna věnuje. Asi nemusíme připomínat, že pro nás je to priorita.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV