Dittrich (SPD): Být mužem není vždy výhra aneb Jak opatrovnické soudy diskriminují otce

28.01.2025 6:23 | Monitoring

Jako lidstvo jdeme dopředu. Zavádí se Green Deal, mluví se o více než stu pohlaví, využívají se nejmodernější technologie. Jen v našem názorově zastaralém opatrovnickém soudním systému se stále nic nezměnilo, stále se měří dvojím metrem. Co se týká dětí a porozvodové péče o ně, muži jsou stále znevýhodňováni. Nechci tady tvrdit, že tátové jsou lepšími rodiči než mámy, ale nejsou ani horšími.

Dittrich (SPD): Být mužem není vždy výhra aneb Jak opatrovnické soudy diskriminují otce
Foto: SPD
Popisek: Pavel Dittrich

My muži jsme jiní, každý to máme od přírody nastavené tak, abychom naši roli v rodině sehráli co nejlépe. Maminky svou a my tátové také. Abychom se doplňovali. Bohužel se stává, že z nějakého důvodu rodina nevydrží. Děláme chyby, nejsme dokonalé bytosti. A pak je důležité postarat se co nejlépe o ty nejmenší, aby je rozpad rodiny moc zbytečně nezasáhl. Zasáhne je totiž určitě.

Je to bolest duše, selhání jistoty, náročné období pro všechny, nejvíc právě pro děti. A v tomto čase, místo aby bylo myšleno prioritně právě na ně, jsou tady instituce, které zajištují pravý opak. Pokud se rodiče dohodnou, je vše v pořádku, ale stává se, že je rozchod bouřlivý a děti jsou zde využívány jako nástroj pomsty druhému rodiči. Právě v těchto případech by měli nastoupit odborníci, kteří by situaci prozkoumali a umístili děti tak, aby strádaly co nejméně.

Bohužel, náhled do rodiny probíhá jen zběžně a děti jsou stále paušálně umisťovány k matkám, i v případech, kde je to v rozporu se zdravým rozumem, s morálkou. Jako příklad zde uvedu rodinu, která se rozpadla poté, co si maminka našla milence. Napřed s ním trávila hodně času, posléze jednoho dne odešla úplně. Nechala tam s tátou dvě malé děti. Děti tak den ze dne přišly o mámu, která se po dobu dvou měsíců neozvala, bylo jí jedno, jak se děti mají, jak to manžel zvládá.

Když pak probíhal opatrovnický soud, chtěli děti do péče každý z rodičů. Otec, který si mezitím našel novou známost, měl zázemí a celou dobu o děti řádně pečoval, na druhé straně matka, která je opustila, žila na ubytovně. Aby děti získala do své péče, šířila ve svém okolí nepravdivé pomluvy. Nebudu vás napínat, děti dostala do své péče matka a hned ten den si je vyzvedla u otce. Několik týdnů poté je nemohl mít u sebe, když je chtěl vidět, stál za plotem mateřské školky a díval se, jak si hrají na zahradě.

Tento příběh je dlouhý a je zbytečné ho celý rozepisovat. Snad jen několik faktů. Je nastavena střídavá péče. Matka vážně onemocní, není schopna se starat o nezletilé. Otec pečuje, ale podává předběžné opatření, aby byla na dobu nezbytně nutnou nastavena výlučná péče otce. Matce nedůvěřuje. Předběžné opatření je smeteno ze stolu, děti nejsou v ohrožení. Matka se zotavuje, nějakou dobu je u svého otce, poté je opět doma, léčí se ambulantně. Děti nekontaktuje, nevolají si, nezajímá se, zapírá se. Výživné neběží.

Otec dětí soudně získá od matky zpětně výživné na nezletilé. Proběhne soud, matka žádá výlučnou péči, otec také, nebo alespoň zachovat střídavou. Naštěstí zůstává u střídavky. Matka poté vysoudí zpětné výživné na nezletilé i od otce, i když je reálně předchozích deset měsíců živil on. Důvod? Dosud nebyla zrušena střídavá péče, výživné musí běžet oboustranně. Otec tedy vydává peníze dvakrát. Jednou zabezpečuje výživu dětí, které má ve své domácnosti, podruhé posílá výživné matce.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Článek byl převzat z Profilu Martin Dittrich

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

JUDr. Pavel Staněk, MBA byl položen dotaz

Nepřijde vám ten váš návrh na výpověď bez důvodu úplně asociální?

Neměli byste spíš navrhovat věci, které by lidem pomohli a co se týká práce třeba řešit rostoucí nezaměstnanost nebo mzdy, které jsou u nás v porovnání s dalšími státy dost podprůměrné? Já mám čím dál víc dojem, že vy tu nejste vůbec od toho, abyste lidem pomáhali, spíš naopak. Nebo máte dojem, že s...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kukla (ANO): Naše zemědělství si zaslouží férové podmínky, ne další překážky

20:06 Kukla (ANO): Naše zemědělství si zaslouží férové podmínky, ne další překážky

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k zemědělství.