Doležal (SPD): Referendum o Czexitu? Určitě ANO

15.02.2022 19:03 | Zprávy

V pondělí 14. února jsem měl tu čest vystoupit na skvěle koncipovaném a výborně obsazeném semináři pořádaném Akcí D.O.S.T. s názvem „DOST bylo Bruselu“. Měl jsem dokonce tu čest vystoupit jako první řečník, a to v rámci panelu „Přínosy a úskalí referenda o vystoupení z Evropské unie“.

Doležal (SPD): Referendum o Czexitu? Určitě ANO
Foto: archiv
Popisek: Ekonom a politolog ing. Tomáš Doležal je koordinátorem hnutí Svoboda a přímá demokracie v okrese Praha-východ.

Vyšší princip

Vypsání a provedení závazného celostátního referenda o našem vystoupení z Evropské unie je, řečeno slovy klasika, z vyššího principu mravního, naprostou politickou nutností a nezbytností, prioritní záležitostí veřejného a národního zájmu. Je nepochybné, že takové referendum by mělo na jedné straně své jasné klady a přínosy, ale, na straně druhé,  i svá určitá nepochybná úskalí a rizika.

V prvé řadě jde o to, dát už konečně občanům slovo a šanci vyjádřit se k tomu, zda hodlají i nadále akceptovat zásadní omezení naší – a tím i své - národní a státní suverenity v podobě našeho členství v Evropské unii. Omezení, která začínají mít i zjevné a zásadní ekonomické projevy, jak nyní vidíme například v podobě zničujících dopadů společné unijní energetické a tzv. klimatické politiky na ceny energií v České republice – a tím následně i na razantní pokles životní úrovně českých domácností a konkurenceschopnosti našeho hospodářství, včetně rizika zániku tisíců českých živností a firem.

Možnost takto se v referendu vyjádřit, se závazným dopadem výsledku tohoto referenda pro českou politickou reprezentaci, je přínos sám o sobě, je to vysoká hodnota ve smyslu nejvyšší možné demokratické participace občanů na správě klíčových veřejných záležitostí a jejího praktického naplnění.

Včetně široké, tvrdé a bouřlivé diskuse, která by před takovým referendem celospolečensky probíhala -  a včetně toho, že si, při současném stavu české mediální scény, a zejména její veřejnoprávní části, musíme být vědomi toho, že by taková diskuse neprobíhala ve zcela férovém prostředí a že by v ní zastánci Czexitu byli zcela jistě silně znevýhodněni. Což je zřejmě jedno z nejvýraznějších faktických úskalí případného „czexitového“ referenda.

Totální proměna evropské integrace a lisabonský podraz

Důvodem, proč takové referendum proběhnout má (či spíše musí), je hlavně ta skutečnost, že členství v Evropské unii létá páně 2022 znamená pro Českou republiky a její občany něco kvalitativně zcela jiného - a mnohem horšího -  než členství v této Unii, i podoba Evropské unie samotné, v době našeho vstupu do ní. I když už tehdy se daly mnohé dnešní problémy predikovat - a jsou mezi námi osobnosti, kterým to bylo už tehdy jasné a jejichž oprávněný euroskepticismus je setrvalý.

Zásadním předělem pak v tomto ohledu byla Lisabonská smlouva z konce prvního desetiletí tohoto století, která dala na přerod Evropské unie z částečně mezivládní organizace ekonomické integrace na nadnárodní politickou unii pomyslné poslední razítko, jehož důsledkem je deficit jakékoli demokracie v unijních orgánech a druhořadé postavení členských států střední a menší velikosti
a speciálně pak států středovýchodní Evropy. Akce D.O.S.T. a její vedení to už tehdy velmi dobře věděli a dávali to silně a veřejně najevo. Budiž jim za to věčná čest a sláva!

Usilovat o vypsání „czexitového“ referenda je tedy, bez ohledu na aktuální politické reálie rozložení parlamentních politických sil, naprosto přirozenou povinností vůči ústavě i vůči občanům České republiky – ve jménu legality a legitimity politických procesů i s ohledem na české národní zájmy. A je třeba to říkat nahlas, na všech relevantních fórech, všemi možnými způsoby. S tím, že přistoupení České republiky k Lisabonské smlouvě, a tudíž do velké míry i současné členství České republiky v Evropské unii, bylo (a je) sice možná, a zdůrazněme ono slovo možná, legální – ale zcela jistě nebylo legitimní.

Tehdejší české ústavní orgány neměly oprávnění o tomto zásadním okleštění suverenity České republiky rozhodnout pouze samy, bez konzultace s občany. A tuto nelegitimitu může zhojit pouze a jedině nové referendum o našem budoucím členství v Unii – či, chceme-li, o našem vystoupení z ní. Referendum, které by v tomto smyslu mohlo být i určitou politickou a občanskou katarzí, což by rovněž byl pro společenskou atmosféru v zemi nemalý přínos svého druhu.

Nutnost tvrdé politické práce

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Článek byl převzat z Profilu Ing. Mgr. Tomáš Doležal, Dis.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

očkování

Vážený pane doktore, ráda bych využila možnosti se vás zde zeptat na jednu věc. Když se nechám očkovat proti černému kašli, znamená to, že ho nemůžu dostat nebo je to jak s vakcínou proti covidu? A ještě na jak dlouho mě případně očkování proti nákaze ochrání? A když už jsem nakousla téma covid, pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdechovský (KDU-ČSL): Ficův krok je jasným signálem odklonu od demokratických hodnot

10:17 Zdechovský (KDU-ČSL): Ficův krok je jasným signálem odklonu od demokratických hodnot

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k Ficově návštěvě v Rusku.