Statistikové spočítali, že z kraje se vystěhovalo více lidí, než kolik k nám přišlo, a že počet zemřelých je vyšší než počet narozených dětí. Platí to pro všechny části kraje a jde o dlouhodobý trend.
„Od roku 2000 klesl počet obyvatel Zlínského kraje o zhruba 14 000. Mladí odcházejí, zakládají rodiny jinde a logicky tak celý kraj stárne. Aktuálně máme vůbec nejvyšší průměrný věk. To je alarmující a o to horší, že se s tím dlouhodobě nedaří nic dělat,“ říká kandidát koalice Svodných a Soukromníků Michal Dvouletý.
Důvody, proč tomu tak je, není zase tak těžké najít. „Dosud se nepodařilo dokončit dálniční síť. Nepřicházejí tedy noví investoři a naopak místní lidé mají komplikované cestování za prací. Výsledkem jsou jedny z nejnižších mezd v zemi. S tím nic neudělá ani klesající nezaměstnanost,“ vysvětluje Michal Dvouletý s tím, že stejně důležité je kromě stavby dálnic i nastavení kvalitní veřejné dopravy. „Jedině tak se nám podaří překonat handicap plynoucí z polohy v pohraničí,“ dodává.
Souběžně s tím je nutné vytvářet podmínky pro rozvoj malých a středních podnikatelů. „Ti pak budou schopni nabízet dobře placená a především stabilní pracovní místa pro naše obyvatele,“ vysvětluje předseda zlínských Soukromníků Petr Thaisz. Kvalitní podnikatelské prostředí je podle něho také cestou, jak motivovat mladé lidi k návratu do kraje. „Odcházejí na vysoké školy do větších měst a již během studia začínají pracovat. Dokud místní firmy nebudou schopny nabídnout odpovídající ohodnocení a zajímavou práci, jen těžko se budou vracet, pracovat zde a zakládat rodiny,“ dodává Petr Thaisz.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV