Školství
Tento rok se hlásí na střední školy nejsilnější ročník deváťáků. Stovky dětí se nedostalo na vybrané školy. Proč? Za posledních 11 let investovalo vedení Libereckého kraje pouze do odborných škol a učilišť. Kapacita gymnázií a jiných všeobecných škol nebyla navýšena ani o píď. Přestože se na ně hlásí stále větší počet dětí, kteří chtějí – v souladu s republikovými trendy – pokračovat na vysoké školy. A mají pravdu. Jsou to právě absolventi odborných středních škol a učilišť, kteří následně nejhůře hledají pracovní uplatnění.
Bohužel pro děti, bohužel pro budoucnost našeho regionu, Liberecký kraj dnes vykazuje nejnižší podíl míst na všeobecných středních školách a gymnáziích v rámci celé ČR [1]. S tím pak úzce souvisí i chatrná ekonomická základna regionu. Liberecký kraj totiž vykazuje dle sčítání lidí, domů a bytů 2021 také nejvyšší podíl zaměstnaných osob v průmyslu, a to 37 % oproti republikovému průměru 31,5 %. Takové zužování ekonomické základny regionu hrozí ohromným problémem v případě budoucích technologických proměn.
Sociální péče
Za posledních 10 let se rychle navýšil počet starších obyvatel kraje. Aniž by se navýšil celkový počet obyvatel, lidí nad 65 let přibylo bezmála 25.000. A to od roku 2011 z 67.587 na 91.467 v roce 2021. Vedení Libereckého kraje tento trend dlouhodobě ignoruje. Kapacity vlastních domovů pro seniory nenavýšil za 10 let ani o jedno lůžko. Péči o seniory přenechává na soukromých poskytovatelích, u kterých se za pobyt platí zpravidla přes 25.000 Kč měsíčně, tedy zhruba dvojnásobek oproti veřejným domovů důchodců.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV