Filip (KSČM): Na tleskající Proameričany čeká posttraumatický šok

06.08.2022 6:32 | Ze sítí

Komentář na facebookovém profilu k důsledkům návštěvy předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu

Filip (KSČM): Na tleskající Proameričany čeká posttraumatický šok
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vojtěch Filip

Svět skutečně sledoval let mluvčí Kongresu Nancy Pelosiové na Tchaj-wan a zejména slouhové zájmů USA očekávali ostrou reakci čínského komunistického vedení. Ta zatím nepřichází, míní s nehraným údivem političtí komentátoři a politologové. Ono je to jinak, protože ona reakce nepřichází podle jejich očekávání. Čína získala na svou stranu jednak zásadní morální výhodu, protože, jak uvedlo tamní ministerstvo zahraničních věcí, “byly to USA, které jako první podnikly provokativní kroky a způsobily eskalaci napětí v Tchajwanském průlivu” a jednak jsou ve hře ekonomické dopady nepředstavitelných rozměrů pro celý západní svět v čele s USA, ale žel s Evropou.

Server Barrons.com zdůrazňuje, že na tchajwanské ekonomice je bez přehánění závislý celý svět. Stát, patřící ke klíčovým hráčům celoplanetárního byznysu, dodává do globálních řetězců takové technologie, které se nikde jinde v takovém množství nevyrábějí. Spíše se nevyrábějí vůbec. V Tchaj-wanu se např. vyrábí většina čipů nových generací, životně potřebných pro vojenské obranné systémy a podnikové výpočetní služby. Zbytek světa dokáže v současnosti pokrýt jen asi deset procent veškeré poptávky, přičemž druhý největší exportér čipů, Jižní Korea, se na uvedených deseti procentech podílí více než třemi čtvrtinami.

Za konkrétní příklad uvádí Barrons.com firmu Taiwan Semiconductor (TSMC), kde se vyrábí přibližně devadesát procent světové poptávky všech pokročilých čipů. Právě výpadek od této firmy se během koronavirových lockdownů ukázal pro celý svět doslova fatálním. Předseda představenstva společnosti TSMC Mark Liu v nedělním rozhovoru pro televizi CNN uvedl, že případný vojenský konflikt by neměl vítěze a došlo by ke zničení světového řádu.

To je jeden ze dvou základních úhlů pohledu, s nímž bezprostředně souvisí ten druhý. Američané, chtějí udržet neudržitelné, a proto se uchylují k provokacím, které v konečném důsledku nemohou dopadnout jinak, než že se krutě obrátí proti jim samotným. Spojené státy, a to je onen druhý úhel pohledu, nutně potřebují izolovat Čínu stejně jako Rusko od ostatního světa, resp. izolovat Čínu od Ruska, chcete-li Rusko od Číny.

V křeči kopající Spojené státy i zde hodlají užít ukrajinský recept, proto po předskokanovi Vystrčilovi vyslali do Tchaj-peje stařičkou Nancy Pelosi. Jinak řečeno - vyprovokovat jadernou velmoc (Čínu) k invazi proti menšímu sousednímu území. Následně uvalit sankce na útočníka a dílo jest dokonáno. Není. Nemusím být kariérním politologem, abych poznal, že toto je mimo jakoukoli uskutečnitelnost. De facto se jedná o začátek konce léta poctivě budovaného amerického strategického konceptu Pax Americana (svět pod vládou USA) a o počátek intenzivního sjednocování Ruska, Číny, Indie a dalších zemí do nové globalizační reality (BRICS je jednou z reálných variant), avšak bez vedoucí úlohy Západu, čili Bílého domu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Skopeček (ODS): Emisní povolenky prostě považuju za pseudosocialismus

23:08 Skopeček (ODS): Emisní povolenky prostě považuju za pseudosocialismus

Projev na 119. schůzi Poslanecké sněmovny 22. listopadu 2024 k zákonu o podmínkách obchodování s pov…