Nemá cenu přemýšlet, zda nejdříve jsou nesmyslné zákony a poté noví zbyteční úředníci nebo nejdříve moudrý ministr najme úředníky a ti plodí další a další omezení pro svoje spoluobčany. Důležité je změnit atmosféru ve veřejné správě. Ta se z někoho, kdo má občana chránit, stala za této levicové vlády jeho dozorcem. Úředník v jejím podání tu není proto, aby sloužil občanovi, ale občan je tu od toho, aby plnil množství nesmyslných výmyslů úředníka.
My Realisté máme řešení. Budeme-li součástí příští vlády a budou-li naši ministři chtít přijmout nový zákon, budou se muset nejprve rozhodnout, které dva jiné zákony zruší. Toto jsme schopni prosadit bez ohledu na naše koaliční partnery a tímto pravidlem se budeme řídit. Druhým principem, který budeme dodržovat, je, že nová legislativa nebude stát občana a podnikatele více peněz. V ideálním případě by měly náklady klesnout.
Vezměme si takovou EET. To je hloupý a škodlivý zákon. Ale kdyby platilo naše pravidlo, musely by v případě jeho přijetí být odstraněny jiné dva zákony, které ztěžují a omezuji podmínky pro podnikatele a živnostníky. Zabránili bychom tak současnému útoku na vše podnikavé a samostatně fungující.
Každý úředník, poslanec, ministr by si musel velmi pečlivě rozmyslet důsledky, než rozmnoží náš právní řád o další zbytečný zákon. To se dosud neděje, proto s dalšími a dalšími zákony nepřichází spravedlnost, ale noví úředníci. A ti mají v kapse další zákony. A tak pořád dokola. To se musí změnit. Měřítkem úspěšnosti vládnutí nemůže být počet přijatých zákonů, jak se nyní vláda a její ministři rádi chlubí.
Shrnutí:
- Neustálá tvorba nových zákonů a nařízení plodí stále rostoucí počet zaměstnanců státu, zvyšuje náklady na veřejnou správu a komplikuje život nám všem.
- Právní řád je pro občana a podnikatele nepřehledný, očekávání naplňování teze „neznalost zákona neomlouvá“ je tak nyní nerealistické.
- Řešením je dodržování jednoduchého realistického pravidla – za každý nový zákon dva zrušit a dodržovat princip, že nové legislativní úpravy nesmí občanům a firmám přinést vyšší náklady.
Antonín Fryč, zakladatel Realistů a podnikatel
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV