Svým projevem na plénu Moldavsko podpořila také pirátská europoslankyně Markéta Gregorová. Tento východoevropský vnitrozemský stát ležící mezi Ukrajinou a Rumunskem letos zažádal o členství v Evropské unii.
Europarlament také ocenil, že Moldavsko přijalo více než 400 000 ukrajinských uprchlíků. „Moldavsko je zemí, která přijala nejvíce válečných uprchlíků z Ukrajiny v přepočtu na hlavu. A to i přesto, že sami mají svých problémů k řešení dost. Této solidarity si v Evropském parlamentu velmi vážíme,“ říká europoslankyně Markéta Gregorová. Moldavsko má s Evropskou unií Dohodu o přidružení, na jejímž základě EU dodává finanční pomoc ve formě půjček a dotací do země.
Moldavsko již začalo se zaváděním demokratických a protikorupčních reforem a opatření. Jak upozorňuje Gregorová, politická vůle je velmi vysoká, poprvé v historii má země proevropskou prezidentku, vládu i většinu v parlamentu. Kvůli této geopolitické orientaci čelí mnoha tlakům, podpora ze strany Evropské unie je tudíž nezbytná.
„Tragické události na Ukrajině ještě zvýrazňují, jak moc potřebujeme, aby východní země byly politicky stabilní, prosperovaly a měly s námi přátelské vztahy. Moldavsko pracuje na zlepšení decentralizace, zavádí zásadní reformy týkající se institucionálního uspořádání veřejné správy, odpolitizování veřejných institucí a odolnosti státu vůči vnějším vlivům. Moldavská vláda dává najevo svou ochotu k úzké integraci s Evropskou unií a ke spolupráci v mnoha odvětvích. Proto bychom měli vyhovět jejich žádosti stát se kandidátskou zemí EU. Moldavsko si to rozhodně zaslouží,“ dodává Gregorová.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV