„S ohledem na neutuchající protesty ruských občanů za propuštění Navalného i proti korupci ve státní správě jde o radikální krok Kremlu,“ hodnotí europoslankyně Markéta Gregorová. „Navalnyj se stal symbolem, který přesahuje jeho osobu. Symbolizuje odpor proti palácům politiků, korupci a oligarchům, zatímco běžní občané strádají. Už pokus o jeho vraždu poštval množství lidí proti vládě, jasné zavření jejich symbolu za mříže protesty neuklidní,“ dodává.
Podmínku z předchozích let Navalnyj dle slov soudu porušil překročením hranic Ruska, když byl převezen do berlínské nemocnice. Navalnyj oponoval tím, že byl v kómatu, navíc po otravě od kremelských špiček, jejichž jména zveřejnil. Již od jeho zadržení na letišti po návratu do Moskvy před dvěma týdny se pořádají v ulicích ruských měst protesty, a v plánu je v nich i nadále pokračovat. Policie některé násilně rozhání, nálada je ale jasná: nenechat se zlomit.
„Kreml zjevně hraje na to, že Navalnyj sejde z očí a sejde z mysli. Důvody lidí být v ulicích jsou ale mnohem hlubší a dávají tak naději na změnu. Občanská společnost teď potřebuje naši podporu. Budu apelovat na Vysokého představitele pro společnou zahraniční a bezpečnostní politiku, aby se za občany jasně postavil a odsoudil zákon o zahraničních agentech, který znemožňuje mezinárodním organizacím, aby s rozvojem občanské společnosti pomáhaly,“ dodává Gregorová.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV