Dohoda bude částečně platit od začátku roku do 28. února 2021, aby měl Evropský parlament dostatečný čas na vyhodnocení textu dohody. „V současné chvíli všichni z našeho výboru pro mezinárodní obchod, ve spolupráci s dalšími výbory, pracují na vyhodnocení dohody. Zatím víme například to, že pro občany se změní nutnost mít vízum na cesty přesahující 90 dní v zemi pobytu, obnoví se hraniční kontroly v Británii, poplatky za roaming, či studenti z Velké Británie již nebudou mít přístup k programu Erasmus,“ uvádí europoslankyně Markéta Gregorová.
Důležitým úspěchem je podle ní zachování cestování bez víz pro cesty do 90 dní či nulová cla a kvóty. „Zajímavý je i důraz na udržitelnost a ochranu životního prostředí, kde byly obavy z diametrálně odlišného přístupu Británie. Za sebe především doufám, že dál bude probíhat diplomatický dialog a snaha se koordinovat v hlavních zahraničně-politických otázkách. Kompletní absence jakékoli spolupráce na zahraniční a bezpečnostní politice v textu dohody je podle mě velká škoda, jelikož na mezinárodním poli je spolupráce nejvýhodnější,“ hodnotí dále Gregorová.
Pokud bude mít Parlament k dohodě výhrady, může dobu pro jednání prodloužit o pár týdnů, i tak je to ale podle europoslankyně na tak zásadní dokument krátký čas. „Tvrdý Brexit byl a je špatnou variantou, stejně tak ale občany EU i Spojeného království může poškodit špatná dohoda. Proto není souhlas Evropského parlamentu automatický a vyjednavači od nás mohou očekávat množství připomínek,“ zakončuje Gregorová.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV