Jihomoravský kraj jsem vedl osm let. Podporovali jsme v té době vědu, výzkum a inovace i bez majetkové účasti v Technologickém parku Brno a přitom jsme dokázali být nejlepší mezi všemi regiony ČR, především díky štědré podpoře JIC a sofistikované strategii RIS (Regionální inovační strategie) a dalším koncepčním dokumentům a krokům. Jsem hluboce přesvědčen, že vlastnictví a rozvoj areálu TPB patří primárně soukromému byznysu, nikoliv krajské samosprávě.
Můžeme samozřejmě podporovat konkrétní priority ve vědě, výzkumu a inovacích, tedy "náplň" budov v areálu TPB. Nicméně zhruba 25 milionů euro, které si navíc kraj musí půjčit (!), jsou podle mne zbytečnou zátěží krajských financí a takových cca 625 milionů doporučuji využít raději na investice do lidí a do infrastruktury základních oblastí, spravovaných krajem - do krajských nemocnic, domovů pro seniory či krajských škol nebo krajských silnic a mostů.
Navíc za shora naznačenou sumu má kraj získat pouze spolupodíl (jaký je záměr nového vedení Brna s jeho podílem, zatím krajská samospráva oficiálně neví), do budov v areálu budou potřebné další investice, krajem koluje informace o vnitřním dluhu přes 900 milionů korun. V části areálu mají v budoucnu být byty - to je však sousto pro soukromé developery, nikoliv pro Jihomoravský kraj...
Sečteno a podtrženo, záměr nákupu podílu krajem nepodporuji a stejné stanovisko zastává i klub zastupitelů ČSSD v ZJMK. Nejde z naší strany o žádný "šprajc", projekt nebyl zařazen mezi priority krajské koalice v koaliční smlouvě po volbách do ZJMK v roce 2016.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV