V Nemanicích oba představitele krajů přivítal starosta obce Ivan Bartošek, který jim popsal problémy, jež musí v malé obci s 270 obyvateli řešit téměř denně. Jedná se zejména o vysoký počet (až 1/3 obyvatel obce) občanů romské národnosti a také problém s pracovními místy, kterých je, kvůli velké vzdálenosti obce od větších měst, velmi málo. Starosta hovořil také o historickém kontextu, v jakém obec vznikala, a jeho vlivu na dnešní situaci. Oba představitelé krajů se shodli na nutnosti řešení v podobě zpracování studie na revitalizaci příhraničních obcí na české straně s ohledem na specifika jednotlivých území. Studii by měly ve spolupráci vytvořit univerzity na české a bavorské straně, o konkrétních vysokých školách se bude ještě jednat. Debata se také vedla o zemědělské půdě a lesích v okolí obce a jejich možném využití pro zvýšení počtu pracovních míst, zlepšení situace v obci a zvýšení její atraktivity pro mladé lidi.
„Abychom mohli obci pomoci, musíme znát konkrétní čísla a propočty, které budou základem pro vytvoření revitalizačního projektu. Nejednalo by se o projekt pouze pro Nemanice, ale i pro další obce v příhraničí, které se s tímto problémem potýkají," uvedl hejtman Josef Bernard.
Z Nemanic se hejtmani za doprovodu starosty Waldmünchenu a starosty Domažlic přesunuli na místo zaniklé sudetské obce Lučina (Grafenried), kde jim průvodce Franz Reimer přiblížil historii obce a problémy, se kterými se její obyvatelé tehdy potýkali. O místo, kde byla dříve obec Lučina, se stará pan Reimer se svým kolegou, kteří nejen mapují historii obce, ale sami pracují na tom, aby bylo místo zmapováno a přístupné veřejnosti.
Společné setkání pak bylo symbolicky zakončeno na Čerchově, kde se průvodcovské role ujal Jan Benda, ředitel Domažlických městských lesů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV